دسته بندی ها

اطلاعات تماس فروشندگان و قیمت انواع مدل ساندویچ پانل سقفی

فروشندگان و مجریان

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی پوششی چند لایه و ضدخش است که فواصل بین هر لایه تشکیل دهنده آن را با فوم پر می‌کنند. جنس لایه‌های تشکیل دهنده این محصول از آلومینیوم، آلوزینگ و گالوانیزه تشکیل شده است. همچنین جنس فومی که بین فواصل لایه‌ها را پر می‌کند، از پلی یورتان، پلی استایرن، پشم شیشه و پشم سنگ ساخته می‌شود. لازم به ذکر است در انواع ساندویچ پانل سقفی عمدتا فوم تزریق شده در فواصل لایه‌های مختلف تشکیل دهنده محصول از جنس پلی یورتان است. دلیل استفاده از این ماده برتری و خصوصیات انحصاری آن در مقایسه با دیگر مواد است. به عنوان مثال اگر دو ماده پلی یورتان و پلی استایرن را با هم مقایسه کنیم، دلیل برتری پلی یورتان نسبت به بقیه مواد در ساندویچ پانل سقفی این است که در برابر رطوبت حرارت و صوت عایق بهتری است و بیشتر تحمل وزن را دارد. اما پلی استایرن مقاومت حرارتی و صوتی کمتری دارد. لایه مرکزی پلی استایرن از جنس یونولیت است. چون قابل اشتعال است، ضریب ایمنی کمتری دارد. اما ارزان‌تر و سبک‌تر است. 

ادامه مطلب

با این وجود سایر مواد کاربردی برای فوم‌ها نیز خصوصیات ویژه خود را دارند. مثلا در مورد کاربرد فوم‌های PIR (ترکیب پلی یورتان) و PUR (ترکیب پلی اول و ایزوسیانات) به این نکته توجه کنید که به کارگیری این فوم‌ها موجب کاهش وزن وارد بر سازه می‌شود. در ضمن مقاومت خوبی در برابر حرارت نیز دارند. با این وجود در مقایسه این فوم‌ها با انواعی که از پشم سنگ تهیه می‌شوند، مقاومت فوم‌های پشم سنگ در برابر حریق و حرارت بیشتر است. ساندویچ پانل XPS از لحاظ متریال و ترکیبات تشکیل دهنده مشابه نوع پلی یورتان است. تفاوت این دو در این است که در صورت بروز آتش سوزی در اثر سوختن آن مواد و گازهای سمی متصاعد نمی‌شود برای همین هم به عنوان فوم سرد یا فوم طبیعت شناخته می‌شود.

ساندویچ پانل سقفی دو نوع دارد. ساندویچ پانل سقفی معمولی و پیچ مخفی دو نوع این محصول هستند. استفاده از این محصول که اغلب به منظور عایق بندی سازه مورد نظر از لحاظ حرارتی و صوتی انجام می‌شود در سازه‌های مختلف با کاربری متفاوت قابل اجرا است. از جمله سازه‌هایی که از محصول در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود به سازه‌های مسکونی، کانتینرها، سوله‌های صنعتی، انبارها و کانکس‌های پیش ساخته می‌توان اشاره کرد.

مزایا و معایب ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی مانند همه انواع مصالح ساختمانی دارای مزایا و معایب متعددی است. آگاهی کامل از این نکات باعث شناخت همه جانبه محصول و کارایی استاندارد و مناسب از آن می‌شود. از جمله مزایای این محصول این است که چون جز مصالح مدرن و سبک به حساب می‌آید، در صورت تخریب سازه به دلایل مختلف از جمله زلزله خسارت کمتری نسبت به مصالح سنتی به بار می‌آورد. این محصول عایق مناسبی در برابر رطوبت، حرارت و انتقال صوت است. از آنجایی که مراحل آماده سازی راحت‌تری دارد، اجرای آن در ساختمان سازی نسبت به مدت زمان لازم برای اجرای سقف‌های معمولی به نیروی کار کمتری نیاز دارد و به سرعت اجرایی می‌شود. به دلیل متریال کاربردی در ساختار این محصول بادوام بوده و نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد. برای همین مقرون به صرفه است. به دلیل سبک بودن وزن این محصول از بار کلی وارده بر سازه کاسته می‌شود. چون عایق حرارتی و برودتی هستند از هدر رفت انرژی جلوگیری کرده و باعث بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی در بناهای مختلف می‌شوند. در رنگ‌های متنوع و مختلفی در بازار موجود هستند و برای همین مورد استقبال سلایق مختلف قرار می‌گیرند.

ساندویچ پانل سقفی دارای ویژگی‌هایی است که آن را از انواع دیگر این محصول متمایز می‌کند. از جمله اینکه این محصولات با ضخامت 4 الی 20 سانتی‌متر تولید می‌شوند. به علاوه این محصولات باید در برابر نفوذ حشرات موریانه‌ها، قارچ‌ها و گیاهان مزاحم مقاوم باشند. زیرا نفوذ هر یک از این عوامل باعث آثار منفی می‌شود که زمینه را برای بروز آسیب به سقف و نهایتا تخریب آن فراهم می‌کند. وجود ماده پلی یورتان در این محصولات سبب می‌شود تا ضریب هدایت حرارتی برای این نوع سقف کم شود. همین ویژگی باعث می‌شود تا شرایط لازم برای عایق حرارتی مناسب سازه را داشته باشد. ساندویچ پانل سقفی به راحتی قابل تعویض است و در صورت نیاز به تعمیر، قسمت آسیب دیده در سقف به سرعت جایگزین می‌شود. به علاوه این نوع محصول قابل شستشو است و به راحتی نظافت می‌شود. به دلیل ترکیبات به کار رفته در متریال ساندویچ پانل سقفی در برابر زنگ زدگی و آسیب در اثر واکنش با مواد شیمیایی مقاوم است. از نظر استاندارد بهداشتی قابل قبول است. به گونه‌ای که  انواعی از این تجهیزات در ساخت اتاق‌های تمیز در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شوند.

علاوه بر ساندویچ پانل سقفی، انواع دیگری از این محصول شامل ساندویچ پانل‌های دیواری، دکوراتیو و اتاق تمیز نیز به بازار عرضه شده است. این محصولات از لحاظ مکان به کار رفته در سازه و کارایی متفاوت هستند. اما اهداف کلی به کارگیری آن‌ها نیز فراهم آوردن شرایط عایق حرارتی، برودتی، رطوبتی و ... برای ساختمان‌های مختلف است.

آشنایی بیشتر با ساندویچ پانل سقفی و مزایای استفاده از آن

ساندویچ پانل یک محصول با ساختار سبک است که از آن برای پوشاندن دیوار و سقف استفاده می‌شود. هر پانل شامل مجموعه‌ای از مواد گرمازا به عنوان عایق است که از دو طرف با صفحات ورقه‌ای پوشانده شده است. هسته اصلی این محصول از مواد پلیمری تشکیل شده است. پانل‌های ساندویچی در زمره مواد و مصالح ساختاری قرار نمی‌گیرند، این مواد حالت پوششی دارند. نیروهای سازه‌ای توسط چارچوب فولادی یا چارچوب‌های حامل دیگر که به پانل ساندویچ وصل شده‌اند، حمل می‌شود.

در هنگام ساخت ساندویچ پانل سقفی از دو ورق استفاده می‌شود. در بین این دو ورق یک هسته قرار داده شده است که می‌تواند انواع مختلف داشته باشد. قیمت هر پانل بر اساس ضخامت و جنس ورق‌های به کار گرفته شده تعیین می‌شود. پانل‌های ساخته شده از ورق آلوزینک معمولا قیمت بالاتری نسبت به پانل‌های ساخته شده از ورق گالوانیزه دارند. یکی دیگر از عوامل تعیین کننده قیمت پانل‌های سقفی نوع عایق مصرفی است. بسته به درخواست مشتری، شرایط کاربری، مکان جغرافیایی و شرایط آب و هوایی مواد مصرفی در راستای تولید ساندویچ پانل‌های سقفی متغیر است.

انواع مختلف ساندویچ پانل بر حسب مواد گرمازای به کار گرفته شده در روند تولید دسته‌بندی می‌شوند. پانل‌های ساندویچ با هسته‌های (EPS پلی استاریرن منبسط شده)، پشم شیشه، پشم سنگ و پلی اورتان در دسترس عموم قرار دارد. مواد به کار گرفته شده در عملکرد عایق حرارتی، عایق صوتی، واکنش در برابر آتش و وزن با یکدیگر تفاوت دارند.

مزایای استفاده از ساندویچ پانل و هزینه مقرون به صرفه آن باعث شده است که این محصول محبوبیت بسیاری در میان مصرف کنندگان پیدا کند. مقایسه‌های صورت گرفته بین فناوری‌های قاب‌ بندی یا پارتیشن بندی در ساختمان سازی به روش سنتی نشان می‌دهد که در سه حوزه مهم استفاده از ساندویچ پانل نسبت به سایر روش‌ها برتری دارد. این سه حوزه مهم به شرح زیر می‌باشند:

  1. هزینه‌های مستقیم: ساخت ساختمان به کمک این فناوری به مراتب نیاز به صرف هزینه‌های کمتری دارد. مقایسه‌های صورت گرفته در این زمینه نشان می‌دهد که هزینه‌های لازم برای خرید مصالح ساختمانی، نیروی کار و حمل و نقل در صورت به کارگیری ساندویچ پانل به مراتب کمتر است.
  2. زمان ساخت: ساختن یک ساختمان بر اساس روند سنتی بنایی در خوش بینانه‌ترین حالت 6 تا 7 ماه زمان لازم دارد، اما ساخت یک ساختمان با همان حجم کاری در صورت بهره گیری از روش‌های نوین نیاز به یک ماه زمان برای تکمیل شدن دارد. اصولا در ساخت و ساز زمان یک پارامتر مهم محسوب می‌شود. به خصوص در ساخت ساختمان‌های تولیدی یا انبار هر چقدر زودتر ساختمان آماده شود، روند بازدهی و برگشت سرمایه زودتر به سرانجام خواهد رسید.
  3. روند ساخت و ساز: رعایت الزامات ساخت و ساز در طول فرآیند اجرای یک پروژه ساختمانی بسیار حائز اهمیت است. استفاده از پانل‌های ساندویج یک فرآیند کاری خشک است که بدون نیاز به آب مصالح ساختمانی نصب می‌شود. فرآیند خشک تنها نیاز به مونتاژ کردن سازه و ثابت کردن روکش‌ها یا صفحات پانلی با پیچ دارد. در روند سنتی ساختن یک ساختمان از فرآیند تر استفاده می‌شود که نیاز به مصرف مقدار قابل توجهی آب برای ساخت ملات مورد نیاز برای آجر کاری، بتن ریزی، ریخته‌گری یا گچ‌کاری دارد.

با توجه به ماهیت ساندویچ پانل و خاصیت خود حمایتی مولفه‌ها برای پاتیشن بندی کردن دیوار و سقف از ساندویچ پانل استفاده می‌شود. ساندویچ پانل سقفی از مزایای فنی بسیار مفیدی برخوردار است. با در نظرگیری عوامل بیرونی و داخلی در ساخت یک ساختمان لازم است الزامات مورد نیاز برای سقف نیز برآورده شود. مهم‌ترین فاکتورهای بیرونی عبارتند از گرم شدن هوا ناشی از تابش آفتاب، تاثیرات باران، باد یا برف. از جمله فاکتورهای داخلی نیز می‌توان به تراکم بخار در ساختمان اشاره کرد.

همه‌ این عوامل بر ساخت یک سقف مناسب تاثیر می‌گذارد. کنترل و محدود کردن جریان هوا از طریق سقف در ساختمان بسیار مهم است. اتخاذ این اقدام احتیاطی باعث کاهش اتلاف میزان گرما و سرما می‌شود. انتخاب محصول مناسب بستگی به نیازهای مشتری، انتظارات و هدف ساخت دارد. یک عامل بسیار مهم در انتخاب ساندویچ پانل سقفی نوع هسته و پارامترهای مربوط به هسته همانند ضخامت است.

اغلب از ساندویچ پانل سقفی به منظور پوشاندن سقف سوله‌های ورزشی و صنعتی، سازه‌های پیش ساخته، ساختمان‌های صنعتی، خانه‌های ویلایی، کانکس‌های آماده، سالن‌ها و ... استفاده می‌شود. ساندویچ پانل سقفی در برابر زلزله مقاوم است. این محصول برای مناطق آب و هوایی با بارندگی زیاد و رطوبت بالا گزینه بسیار مناسبی است چون در برابر رطوبت مقاوم است. ساندویچ پانل سقفی در برابر صوت نیز به عنوان یک عایق بسیار عالی عملکرد می‌کند. خاصیت آنتی باکتریال ساندویچ پانل سقفی باعث می‌شود که از رشد انواع قارچ و باکتری در این پوشش محافظ جلوگیری شود. از جمله مزیت‌های دیگر ساندویچ پانل سقفی می‌توان به وزن کم آن اشاره کرد که در نهایت باعث کاهش وزن نهایی سازه می‌شود. به دلیل پیش ساخته بودن ساندویچ پانل سقفی به راحتی نصب می‌شوند، در نتیجه سرعت اتمام پروژه را بالا می‌برند. مسئله مهم دیگر در استفاده از این محصول مقرون به صرفه بودن آن از نظر اقتصادی است.

ساندویچ پانل سقفی و دیواری به دلیل به کارگیری پلی یورتان در برابر حرارت، آتش سوزی و حریق مقاومت بسیار بالایی دارند. به هنگام نصب ساندویچ پانل سقفی باید از نصب اصولی و عایق بندی صحیح آن اطمینان حاصل کرد. به کمک پیچ هر ورق به ورق دیگر و اسکلت اصلی سازه متصل می‌شود، سپس به کمک واشرهای پلاستیکی پیچ‌ها محکم می‌شود تا از نفوذ باران و رطوبت به درون ساختمان جلوگیری کند. هم‌چنین به هنگام نصب و اجرا ساندویچ پانل سقفی باید شیب لازم در نظر گرفته شود تا آب باران را به سمت ناودانی هدایت کند. به صورت استاندارد به منظور استحکام سقف در برابر فشارهای ناشی از بار برف، باد و باران از پانل سقفی با ضخامت 2 الی 20 سانتی متر با فوم تزریقی پلی یورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و ... استفاده می‌شود. ورق‌های ساندویچ پانل سقفی در اتواع رنگ بر حسب سلیقه مشتری تولید می‌شود.

ساندویچ پانل سقفی، متریالی خاص و بسیار کاربردی

ساندویچ پانل ها ابتدا محصولاتی بودند که در ساختن وسایل نقیه از آن ها استفاده های زیادی می شد اما هر چه که پیش تر رفتیم این محصولات هم پیشرفت بهتری داشتند. چه از نظر ظاهری و چه از لحاظ کاربرد. سال های زیادی است که در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند که این موضوع سبب کاربرد وسیع آن ها شده است. ساندویچ پانل ها استحکام بالایی دارند و در کنار این ویژگی بسیار سبک می باشند. به همین دلیل است که جز متریال های محبوب می باشند. استفاده از ساندویچ پانل های مخصوص سقف ها در ساخت و ساز های امروزی زیاد است لذا در ادامه به بررسی ساندویچ پانل سقفی و کاربرد های آن و البته مزیت های استفاده از آن می پردازیم.

ساندویچ پانل سقفی چیست؟

ساندویچ پانل سقفی نمونه ای از ساندویچ پانل ها می باشد که در سقف های ساختمان ها و سوله ها به کار گرفته می شود. این ساندویچ پانل ها سه لایه می باشند که دو لایه از آن از جنس فلزات سبک می باشد. در میان دو لایه فلزی یک لایه فوم عایق قرار می گیرد که همین لایه این محصول را عایق خوبی کرده است. نکته ای که در مورد سقف ساختمان ها وجود دارد این است که آب بندی شده باشد. زیرا در هنگام بارش برف و باران سقف ها در معرض رطوبت زیادی قرار دارند و مهم است که آب به داخل ساختمان نفوذ نکند. استفاده از ساندویچ پانل سقفی این امکان را فراهم می کند که مقاومت سقف در برابر آب باران و برف بالا رود و به داخل نفوذ نداشته باشیم.

استفاده از ساندویچ پانل سقفی چه مزیت هایی دارد؟

مصرف انرژی این روز ها موضوع مهمی می باشد. در وهله اول این که در حال حاضر باید صرفه جویی در مصرف سوخت های مان داشته باشیم و در وهله دوم صرف انرژی مستلزم صرف هزینه است و هرچه که کمتر انرژی مصرف شود هزینه کمتری پرداخت خواهیم کرد. استفاده از ساندویچ پانل سقفی موجب می شود که کمترین میزان اتلاف انرژی را داشته باشیم و در نتیجه میزان کمتری انرژی مصرف شود. هم مقرون به صرفه است و هم در صرفه جویی سوخت به هدف رسیده ایم. از طرف دیگر این ساندویچ پانل ها عایق خوبی برای صوت می باشند و در نتیجه موجب می شوند که سر و صدا های اضافی به داخل ساختمان وارد نشود.

استفاده از ساندویچ پانل های سقفی همچنین مقاومت خیلی بالایی در برابر زلزله دارند. همان طور که می دانید ریزش سقف یکی از محتمل ترین اتفاق ها در هنگام این بلای طبیعی است که اتفاقا جان خیلی را هم گرفته است. استفاده از ساندویچ پانل ها سقف را به خوبی مقاوم می کند و به دلیل استحکام بالایی که دارد لذا احتمال آسیب دیدن در هنگام وقوع زلزله کاهش می یابد که در نتیجه امنیت ساختمان بیشتر خواهد شد. این موضوع در محیط های صنعتی هم اهمیت بالایی دارد.

ساندویچ پانل های سقفی قابل شست و شو می باشند و می توانید به آسانی پس از گذشت مدتی آن ها را دوباره تمیز و نو کنید. موضوعی که در مورد سقف های معمولی امکان پذیر نخواهد بود.

ساندویچ پانل ها در برابر هزینه ای که برای تهیه کردن شان صرف می شود کارایی خیلی زیادی دارند و کیفیت این محصولات هم خیلی بالا می باشد. به همین دلیل استفاده از آن ها بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. در عین حال اجرا کردن ساندویچ پانل ها هم کار آسانی است و به راحتی می توان ساندویچ پانل سقفی را اجرا کرد.

رشد قارچ ها و همچنین رویش های گیاهان و علف های هرز مشکل دیگر است که وجود دارد. ساندویچ پانل سقفی مقاومت بالایی در برابر این مشکلات دارد و علاوه بر این ها در مقابل حشرات موذی هم مقاومت شان بالا است که این ها همه به تمیزی و نظافت کمک بیشتری خواهد کرد.

خوردگی و زنگ زندگی یکی دیگر از مشکلاتی است که صرف هزینه زیادی را به دنبال خواهد داشت. خوشبختانه ساندویچ پانل های سقفی همچنین مقاومت خوبی در برابر این مشکلات دارند. به هر حال سقف ساختمان ها در معرض هوای آزاد و البته بارش باران و رطوبت قرار دارد و اگر ساندویچ پانل ها ضد زنگ نباشد به سرعت آسیب می بینند.

ساندویچ پانل های سقفی را از نظر طراحی که دارند می توان در دو دسته قرار داد: ساندویچ پانل های سقفی ساده و ساندویچ پانل های سقفی پیچ مخفی.

نمونه ای از کاربرد های ساندویچ پانل سقفی

از ساندویچ پانل های سقفی می توان برای پوشاندن سقف و البته دیوار های کانکس هایی که به صورت ثابت و متحرک ساخته می شوند استفاده کرد، برای سقف سوله های ورزشی کاربرد های زیادی دارند، برای پوشاندن سقف و البته دیوار های سوله های صنعتی و همچنین ساختمان های صنعتی کاربرد زیادی دارند. کانکس ها و سردخانه هایی که ثابت و متحرک هستند و ساختمان های ویلایی نمونه هایی دیگراز کاربرد های آن می باشند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره ساندویچ پانل سقفی