دسته بندی ها

فروشندگان انواع مدل های گل میخ - گل میخ عرشه فولادی

فروشندگان و مجریان فروش انواع گل میخ عرشه فولادی و قیمت انواع گل میخ

گل میخ چیست؟ انواع گل میخ عرشه فولادی کدام است ؟

سقف‌های عرشه فولادی، سقف‌هایی متفاوت هستند که با استفاده از بتن ریزی و آرماتوربندی اجرا می‌شوند. این نوع سقف‌ها دارای ورق‌های فولادی گالوانیزه و برش گیر هستند. گل میخ وسیله‌ای است که عرشه و سایر اجزای بین بتن و فولاد را به هم متصل می‌کند. امروزه با توجه با افزایش استفاده از سقف‌های عرشه فولادی، گل میخ نیز خواهان زیادی دارد و در صنعت ساختمان سازی محبوبیت پیدا کرده است.

ادامه مطلب

سقف یکی از اجزای ساختمان است که استحکام و مقاوم بودن آن بسیار حائز  اهمیت است. از این رو برای ساخت سقف باید از محصولات با کیفیتی استفاده کرد تا سازه مقاومت لازم را داشته باشد. از آن جایی که گل میخ نقش بسیار موثری در سقف‌های عرشه فولادی دارد باید حتما کیفیت و استاندارد لازم را داشته باشد تا از محکم بودن سازه اطمینان حاصل کنیم.

متریال مورد استفاده و روش ساخت جزو مواردی هستند که در کیفیت گل میخ نقش دارند. در صورتیکه برای تولید آن‌ها از مواد اولیه با کیفیتی استفاده شود و در ساخت آن دقت و حساسیت وجود داشته باشد می‌توان گفت که گل میخ کیفیت خوبی دارد. در صورتی که یک گل میخ این کیفیت را نداشته باشد دارای ویژگی‌هایی است که بی کیفیت بودن آن را نشان می‌دهد این موارد عبارتند از:

 • خرابی
 • پوسته پوسته شدن
 • زنگ
 • له شدگی
 • ترک
 • زخم
 • روغن
 • رطوبت
 • اشکال در ابعاد

در صورتی که قطعه اشکلات بالا را داشته باشد هنگام جوشکاری با مشکلاتی مواجه خواهید شد. از رو طبق آیین نامه مشخصات و کیفیت آن‌ها را کنترل کنید.

اندازه گل میخ

گل میخ‌ها دارای قطر و ارتفاع‌های متنوعی هستند و از هر کدام برای کاربرد خاصی استفاده می‌شود. اما در حالت کلی می‌توان گفت قطر آن‌ها حدود 02 میلی متر و ارتفاع آن‌ها 40 میلی متر است.

البته توجه داشته باشید که از گل میخ تنها در سقف‌های عرشه فولادی استفاده نمی‌شود و در موارد دیگری نیز قابل استفاده هستند از جمله سازه‌های کامپوزیت، دیوارهای برشی و پل سازی. در هر یک از این موارد اندازه و ابعاد مورد استفاده متفاوت است. گل میخ‌های بلند (طول 125 میلی متری) در بازار موجود است و در صورتیکه به ارتفاع بلندتری نیاز داشته باشید می‌توانید آن‌ها سفارش بدهید تا توسط کارخانه‌ها تولید شود.

جوشکاری

قبل از جوشکاری باید خشک بودن سطح قطعه، ورق و سازه را بررسی کرد سپس  از دستگاهی که کار جوشکاری گل میخ ساختمانی را انجام می‌دهد استفاده می‌شود که نام این دستگاه استاد ولدینگ است.

دستگاه استاد ولدینگ (Stud Welding)، برای جوشکاری با کیفیت بالا مناسب است و با استفاده از آن می‌توان انواع گل میخ با سایزهای متفاوت را جوش دارد. این دستگاه مطابق استانداردهای بین المللی ساخته می‌شود. استاد ولدینگ امکان تنظیم پارامترهای مهم را دارد و در حین جوشکاری باید دستگاه را ثابت نگه داریم. جریان جوشکاری، تنظیم زمان پیش از گاز، تنظیم زمان جوشکاری، قابلیت جوشکاری زائده، تنظیم زمان جوش اولیه و حفاظت در مقابل افزایش دما جزو ویژگی‌های این دستگاه است. برای تنظیم این پارامترها دستگاه دارای نمایشگر است و به راحتی می‌توان این تنظیمات را انجام داد.

برای جوشکاری می‌توانید این دستگاه را خریداری کنید، البته امروزه دستگاهی در بازار برای اجاره وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

مزایای استفاده از گل میخ برای کاربردهای مختلف

همانطور که به آن اشاره شد از این نوع برشگیر برای موارد مختلفی استفاده می‌شود و در نتیجه مزیت‌هایی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می پردازیم.

 • سرعت بالا: اجرای هر یک از گل میخ‌ها تنها به چند ثانیه زمان نیاز دارد در نتیجه اجرای کل آن‌ها به زمان زیادی نیاز ندارد و سرعت اجرا را بالا می‌برد. به همین دلیل سرعت آن‌ها نسبت به سایر برشگیرها بیشتر است و این جزو یکی از مزیت‌های اصلی استفاده از گل میخ است.
 • بدون نیاز به آماده سازی: اجرای این قطعه نیازی به آماده سازی خاصی قبل از انجام جوشکاری نیاز ندارد. در نتیجه بدون هیچ کاری می‌توان کار جوشکاری گل میخ را انجام داد.
 • عدم تغییر شکل: در برخی از جوشکاری‌ها با دیگر برشگیرها با مشکل تغییر شکل مواجه هستیم اما در جوشکاری گل میخ این مورد مشاهده نمی‌شود و جوشکاری با حفظ شکل انجام می‌شود.
 • جهت انتقال نیرو: گل میخ نیرو را در یک یا دو جهت منتقل نمی‌کند بلکه قادر است تا نیرو را در جهات مختلف پخش کند.
 • عدم نیاز به متخصص: برای جوشکاری به فرد متخصصی نیاز نیست تنها با استفاده از دستگاه و در عرض چند ثانیه کار جوشکاری انجام می‌شود و می‌توان در عرض یک دقیقه تعدادی از گل میخ‌ها را جوش داد.

انواع روش تولید گل میخ

این قطعه بر اساس استاندارد A.W.S- D1.1 و DIN EN ISO 13918 ساخته می‌شود و برای تولید آن از دو روش استفاده می‌شود که این دو روش عبارتند از:

 • فورج سرد: در روش فورج سرد گل میخ‌ها از فولاد کم کربن ساخته می‌شود. در این روش با توجه به افزایش دانسیته و یک نواخت شدن لایه‌های فولاد استحکام خوبی دارد. گل میخ‌های تولید شده با روش فورج سرد سطحی صاف و مناسب دارند. بهترین روش ساخت برای گل میخ فورج سرد است.
 • فورج گرم: یکی دیگر از روش‌های ساخت گل میخ فورج گرم یا روش ریخته گری است. تولید قطعه با این روش‌ها کیفیت لازم را برای کار فراهم نمی‌کنند. استحکام قطعه تولیدی با روش فورج گرم در نواحی مختلف آن یکسان نیست در نتیجه ترک‌هایی در سطح گل میخ وجود خواهد داشت که در نهایت منجر به شکست آن‌ها می‌شود. در روش فورج گرم جوش پذیری نا مناسب و نا همگن است و در نتیجه از نظر فنی مورد تایید نیست.
تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون