دسته بندی ها

تیراهن (آهن آلات ساختمانی)

فروشندگان و مجریان تیراهن

راهنمای خرید، بررسی و انتخاب تیراهن

تیراهن از انواع مصالح ساختمانی پرمصرف در صنعت ساخت و ساز است. این محصول به وفور در انواع سازه‌ها در قسمت‌های مختلف شامل فوندانسیون، سقف و همچنین به وفور در اسکلت فلزی ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

ادامه مطلب

این محصول مهمترین و پرکاربردترین نوع آهن آلاتی است که در ساختمان به کار می‌رود. این محصول طبق استانداردهای اروپا تولید می‌شود، به همین دلیل ضخامت بال آن همواره مقدار ثابتی است. این محصول انواع متفاوتی دارد که از مهمترین آن‌ها به انواع سه گانه IPE، INP و IPB می‌توان اشاره کرد. در ادامه به معرفی مختصری در مورد هر کدام از این محصولات خواهیم پرداخت.

تیرآهن IPE

تیراهن IPE پرطرفدارترین گزینه در بین انواع آن‌ها است. ویژگی اختصاصی محصول IPE این است که در طول این محصول سطح مقطع مقدار ثابت و برابر است. انواع مختلف این محصول که در بازار موجود هستند شامل IPE80 و IPE600 هستند که تفاوت آن‌ها با هم در اندازه ارتفاع مربوط به هر کدام است. IPE در ستون، خرپا، نعل درگاه، و سقف‌های ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصولات هم در داخل کشور تولید می‌شوند هم نمونه‌های مشابه خارجی‌شان در بازار موجود است. تامین کننده داخلی این نوع از تیراهن، ذوب آهن اصفهان است. انواع خارجی نیز توسط روسیه، لهستان، چین، ترکیه، اسپانیا و کره تولید می‌شوند. این محصول در ساخت بناهای مرتفع کاربرد زیادی دارد. ویژگی خوب این تیراهن این است که اگر صاحب بنا بعدا قصد داشته باشد تا زیر بنای ساختمان را گسترش دهد، این قابلیت وجود دارد تا به راحتی به آن، مصالح جدید را اضافه کند. اسکلت فلزی از جنس IPE در مقایسه با سایر انواع اسکلت بتنی فضای کمتری را اشغال نمی‌کند اما اجرای آن به سرعت پیش می‌رود.

تیرآهن INP

تیر آهن INP ساختاری شبیه حرف I دارد. این محصول بر خلاف ضخامتی یکسانی که در انواع IPE وجود دارد، در قسمت‌های مختلفش دارای ضخامت متغیر است. در صورتی که از بالا مورد ارزیابی قرار گیرد، در ابتدای تیراهن ضخامت کمتر است، رفته رفته همزمان با افزایش طول محصول، ضخامت تیراهن هم  بیشتر می‌شود. ارتفاع محصولات تولید شده از 80 میلی‌متر تا 600 میلی‌متر متفاوت است و در صورت دارا بودن تفاوت در اندازه ارتفاع در این محصولات انواع INP80 تا INP600 در بازار موجود هستند. تیر اهن محصولی است که نه تنها در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد بلکه در صنایعی از قبیل صنایع سدسازی، اسکله سازی و پل سازی هم کاربرد دارد. تیراهن INP مزایای متعددی دارد برای همین موجب استقبال سازندگان واقع شده است. این مزایا شامل سرعت بالای اجرای پروژه در صورت استفاده از این نوع محصولات، قابلیت مثبت اضافه کردن قطعات دیگر بدون تغییر در قطعات قبلی، توانایی تولید کامل آن‌ها در کارخانه و کارگاه و انتقال محصولات پس از تولید به سایت مورد نظر،کاربرد وسیع در ساختمان‌های بلند مانند برج‌ها هستند.

تیر آهن IPB

تیر آهن IPB در واقع عریض‌ترین نوع از این دسته از محصولات به حساب می‌آید. با نام تیراهن بال پهن نیز شناخته می‌شود. از نظر ساختاری شبیه به حرف H است. ارتفاع این محصولات از 100 تا 1000 میلی‌متر در تولید متغیر است. به علاوه طول بال نوع IPB نسبت به سایر انواع IPE و INP بیشتر است. انواع IPB مطابق با استانداردهای سه گانه اروپا، روسیه و چین تولید می‌شود.

برای اشاره به وزن انواع محصولاتی که در بالا معرفی شد، برای وزن سنگین از علامت اختصاری v در کنار نام محصولات و برای وزن سبک از حرف L در کنار نام آن‌ها استفاده می‌شود.

وجود ساختار متخلل شبیه لانه زنبور که دلیل نامگذاری تیراهن لانه زنبوری است. علت طراحی این ساختار متخلل، این است که در این حالت توان تحمل لنگر خمشی در ابعاد بزرگتری نسبت به حالت عادی فراهم شده است. از جهت دیگر وجود ساختار متخلل سبب شده تا افزایش طول انواع لانه زنبوری، تا 1/5 برابر مقدار اولیه افزایش یابد. این فضای خالی موجب سبک‌‌تر شدن وزن آن می‌شوند. همچنین موجب سهولت عبور سایر ملزومات ساختمانی مانند سیم‌های برق و لوله‌ های مربوط به تاسیسات ساختمان می‌شود. کم شدن مقاومت برشی در نقطه اتصال پل به ستون، از معایب این محصول است که عمدتا به دلیل ساختار متخلل آن روی می‌دهد.

در کنار تمام مزایای ذکر شده و اختصاصات مربوط به هر یک از محصولات بالا، استفاده از انواع آن‌ها فاقد عیب نیست. از جمله معایبی که برای این قبیل محصولات ذکر شده به مواردی مانند لزوم محافظت آن‌ها در برابر عواملی که سبب خوردگی و پوسیدگی محصولات می‌شوند. بروز پدیده کمانش به مرور زمان و وجود اتصالات غیر استاندارد در این محصولات در صورت اجرا توسط افراد غیرماهر می‌توان اشاره کرد.

تیر آهن دست دوم

انواع دست دوم نیز در مواردی مورد تقاضای مشتریان است. دلیل اصلی این انتخاب قیمت پایین‌تر و ارزان‌تر نسبت به انواع کارنکرده است. این محصولات در شرایطی که اسکلت فلزی احداث شده اما سازه به دلایلی تکمیل نمی‌شود قابل استفاده هستند. البته لازم است در استفاده از تیر آهن دست دوم نکاتی مانند عدم پوسیدگی محصول مورد توجه قرار گیرد. تشخیص این نکته باید توسط کارشناسان ماهر و با سابقه انجام شود. رعایت این نکته کمک می‌کند تا از بروز مشکلات بعدی پیشگیری شود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره تیراهن

  • تیر لانه زنبوری

    تیر لانه زنبوری

    علت نامگذاری این نوع تیر به نام تیر لانه زنبوری، شکل این تیر پس از بریدن و جوش دادن دوباره است. این تیرها د...