دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

افزودنی بتن، انواع مواد افزودنی بتن

logo
Sakhtemoon
افزودنی بتن، انواع مواد افزودنی بتن

مواد افزودنی برای اصلاح خواص بتن، کمی قبل از مخلوط یا در زمان مخلوط به آن افزوده می‌شوند. مواد افزودنی بتن به دو دسته مواد افزودنی‌های شیمیایی و افزودنی‌های معدنی تقسیم می‌شوند.


افزودنی‌های شیمیایی بتن به پنج دسته قابل تقسیم می شوند:

1.حباب ‌سازهای کاهنده آب
2. دیرگیرکننده بتن
3. زود گیر کننده بتن
4.روان‌ کننده
5. کاهنده آب بتن

حباب هواساز : این نوع افزودنی برای ایجاد حباب‌های ریز هوا در بتن استفاده می شود. اضافه کردن مواد افزودنی حباب‌ساز به بتن باعث تولید حباب‌های ریز هوا در بتن و بین سنگ دانه‌ها می‌شود، این حباب‌ها باید بعد از سخت شدن بتن یا ملات در بتن وجود داشته باشند.

کاربرد مواد افزودنی شیمیایی بتن حباب هواساز :  این نوع افزودنی بتن برای بالا بردن دوام بتن درمقابل یخ بستن و ذوب شدن بتن استفاده می شود. مواد افزودنی بتن حباب ساز برای مقاومت بتن درمقابل پوسته شدن سطح در اثر یخ زدن های مواد شیمیایی بتن می باشد. کاربری دیگر این افزودنی های بتن برای بالا بردن کارایی بتن و نفوذناپذیر شدن بتن و سخت شدن آن می باشد. برای افزایش میزان روانی بتن هم از این نوع مواد افزودنی بتن می توان استفاده کرد. برای ایجاد حالت ارتجاعی یا فنری در بتن، برای کاهش جدا شدگی دانه‌ها و آب انداختن بتن هم از مواد افزودنی بتن هوازا استفاده می شود.

 مواد تشکیل دهنده افزودنی بتن حباب‌ساز : دیرگیرکننده‌ها که جزئی از مواد افزودنی بتن هستند برای کاهش فرآیند آب‌گیری در بتن کاربرد دارند. معروف ترین دیرگیر کننده بتن شکر است. تفاوت خاصی در مقاومت نهایی بتن در حالت استفاده از دیرگیرکننده و بدون آن وجود ندارد.

 کاربرد دیرگیرکننده در مواد افزودنی‌ بتن : کار مواد افزودنی دیرگیرکننده بتن به تاخیر انداختن گیرش بتن است که در بتن‌ ریزی‌های حجیم کاربرد دارد. مواد افزودنی دیرگیرکننده بتن، برای جلوگیری از ترک های ناشی از گیرش در بتن‌ریزی‌های پشت سر هم و برای حمل بتن در فاصله‌های زیاد استفاده می شود.

زودگیرکننده در مواد افزودنی‌ بتن : مواد افزودنی زودگیرکننده‌، تسریع‌کننده بتن هستند. این مواد برای بالا بردن سرعت آب‌گیری در بتن کاربرد دارند. معروف ترین زودگیر کننده‌ها کلرید کلسیم، کربنات سدیم و ترکیبات آلومینات هستند. از مواد افزودنی زودگیرکننده‌ بتن در محل هایی که به دلیل کم بودن تعداد قالب، نیاز به باز کردن سریع قالب داشته باشند استفاده می شود.

روان‌کننده  بتن در مواد افزودنی‌ شیمیایی بتن :  مواد افزودنی روان‌کننده‌ بتن یا مواد افزودنی خمیری‌کننده بتن یکی از انواع افزودنی‌های شیمیایی بتن است. همچنین برای بهبود کارایی بتن، از این مواد افزودنی بتن استفاده می شود.

کارایی افزودنی روان‌کننده بتن : مواد افزودنی روان‌کننده بتن برای بهبود بخشیدن خواص بتن استفاده می شوند. مواد افزودنی روان‌کننده بتن برای بتن‌ ریزی قطعات با تراکم زیاد آرماتور مناسب هستند. مواد افزودنی روان‌کننده بتن برای بتن‌ریزی با استفاده از لوله کاربرد دارد.


 انواع مواد افزودنی روان‌کننده بتن : روان کننده‌ معمولی و فوق روان کننده‌ که به صورت مایع و پودری وجود دارند.

 مواد افزودنی کاهنده آب در بتن : مواد افزودنی کاهنده آب در بتن به منظور تغییر مقدار آب مصرفی در شرایط یکسان روانی بتن است.

انواع مواد افزودنی  کاهنده آب در بتن : این مواد به دو نوع زیر تقسیم بندی میشوند : کاهنده معمولی و کاهنده قوی آب در بتن.

فواید استفاده از بتن دارای پوزولان( مواد افزودنی) :
کم کردن میزان سیمان.
برای کاهش سرعت و میزان حرارت بدست آمده از فرایند آب‌گیری سیمان.
برای بهبود کارایی بتن.
برای افزایش مقاومت بتن.
برای افزایش پایایی بتن از راه کم کردن نفوذ پذیری.
هزینه اقتصادی کمتر.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون
ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 
 
امتیاز از ۰ رای