دسته بندی ها

تخریب ساختمان

فروشندگان و مجریان تخریب ساختمان

 • طراحی باز سازی اداری مسکونی، تخریب و جابجایی دیوار ، دیزاین دکوراسیون داخلی
  آدرس: خیابان شریعتی
 • مشاور و مجری پروژه های عمرانی و ساختمانی پیمانی،مدیریت پیمان، تهاتر- طراحی و اجرای انواع سازه بتنی و سازه فلزی ،کفسازی بتنی،تخریب و گودبرداری،محوطه سازی،کارهای عمومی ساختمان
  آدرس: سعادت آباد
 • اجرای صفرتاصد انواع ساختمان مسکونی تجاری اداری صنعتی با مصالح و بدون مصالح پی تا کلید ساختمان نوسازی بازسازی و مقاوم سازی با نیروی کامل و مجرب و ابزارآلات مدرن
  آدرس: کرج و تهران
 • بهترین مجری تخریب و خرید آهن آلات و ضایعات با ۱۵سال سابقه کاری با کد پیمانکاری در سراسر تهران نقدعلی
  آدرس: تهران

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل تخریب ساختمان

تخریب ساختمان (Demolish Building Methods) عملیات فیزیکی برای حذف یک بنای قدیمی و آماده سازی سایت مورد نظر برای ایجاد و احداث بنای جایگزین است. نکته مهم در این فرآیند اجرای صحیح، استاندارد و ایمن آن است. برای این کار از علم مهندسی کمک گرفته می‌شود. در برخی موارد در هنگام تخریب سازه مواد و مصالح به جا مانده به صورت مجدد قابل استفاده هستند. 

ادامه مطلب

نوع تخریب ساختمان بسته به ابعاد، مساحت و ارتفاع ساختمان متغیر است. اگر بنای مورد نظر دو یا سه طبقه باشد، یا در حد ساختمان‌های بلند مرتبه نباشد، از روش دستی (تخریب بالا به پایین)، با کمک روش مکانیکی (تخریب بالا به پایین) برای تخریب آن استفاده می‌شود. در غیر این صورت در مورد سازه‌های مرتفع، هتل‌ها، مجتمع‌های تجاری بزرگ از روش گوی تخریب یا در برخی موارد از روش انفجار کنترل شده و تخریب عمودی سازه استفاده می‌شود.

روش تخریب دستی بالا به پایین: همان طور که از نامش پیداست، تخریب ساختمان از قسمت سقف ساختمان توسط کارگران و اغلب با استفاده از پتک و ضربات متوالی آغاز می‌شود و تا کف ساختمان ادامه می‌یابد. دلیل استفاده از این روش این است که در صورت حضور افراد در ساختمان‌های کناری لازم است تا از کم خطرترین روش استفاده شود. این روش برای تخریب منازل مسکونی هنوز هم پرطرفدار و متداول است. 

در روش‌های نوین تخریب ساختمان در سال‌های اخیر به جای استفاده از روش‌های دستی از ابزاری به نام قیچی هیدرولیکی چرخشی و یا بیل‌های مکانیکی مجهز به سنگ شکن برای خرد کردن مصالح سخت مانند بتن، سنگ و سیمان استفاده می‌شود. این تحول باعث ایجاد روش تخریب از بالا به پایین مکانیکی شد.

روش تخریب از بالا به پایین مکانیکی: تفاوت این روش با روش قبلی همانطور که اشاره شد، در این است که فرآیند تخریب ساختمان در روش دستی توسط نیروی کار صورت می‌گیرد اما در این روش تخریب توسط بیل مکانیکی و دیگر ماشین آلات انجام می‌شود. در مواردی که ارتفاع سازه بیشتر از 20 متر است، روشی مناسب است. بیل مکانیکی به شاخه‌های چندگانه‌ای برای تخریب مجهز شده است، که موجب تسریع و سهولت بیشتر تخریب ساختمان می‌شود. انتهای این بازوها در بیل مکانیکی برای تخریب به ابزاری از قبیل پتک، قیچی هیدرولیکی چرخشی و ... متصل شده است. ماشین آلات برای تخریب بخش‌های بزرگ سازه به کار گرفته می‌شوند و نیروی کار این قطعات تخریب شده را به اندازه‌های کوچکتر تبدیل می‌کنند. 

روش گوی تخریب: عملکرد این گوی، در تخریب ساختمان از طریق وارد کردن ضربات متوالی به ساختمان است. این گوی با یک کابل محکم و قوی از یک جرثقیل آویخته شده است. علاوه بر این کابل، از یک کابل دیگر در جهت افقی برای کنترل سرعت و جهت حرکت گوی نیز استفاده می‌شود. وزن گوی به کار گرفته شده در حدود 600 کیلوگرم است. این تجهیزات در بیرون ساختمان و در ضمن در مجاورت آن مستقر می‌شوند. استفاده از نیروی کار ماهر برای اجرای صحیح و ایمن تخریب ساختمان با این روش الزامی است. زیرا به دلیل وزن بالای گوی تخریب در صورت بروز اشتباه، امکان وقوع مخاطراتی برای ساختمان‌های پیرامون پروژه، جرثقیل و افراد حاضر اعم از نیروی کار و ساکنان محل وجود دارد. برای همین لازم است تا این روش برای ساختمان‌هایی اجرا شود که فضای کافی برای این روش را فراهم می‌کنند. در مورد ساختمان‌هایی که در بافت متراکم و مرکزی شهر قرار دارند، این روش نامناسب است. برای اجرای این روش تمهیداتی لازم است، از قبل در مورد محوطه مربوط به تخریب ساختمان با نصب موانعی مثل فنس محدودیت تردد اعمال می‌کنند. از فردی به عنوان راهنما برای بالا بردن دقت عمل اپراتور دستگاه کمک گرفته می‌شود.

روش انفجار: این روش توسط نیروی کار متخصص پس از بررسی و تهیه گزارش مربوط به عوارض محیطی پروژه، مواد منفجره در محل‌هایی که از قبل مشخص شده‌اند، برای تخریب ساختمان استفاده می‌شوند. قبل از این مرحله به منظور کاهش مخاطرات این روش توسط نرم افزار انفجار طرح را تجزیه و تحلیل می‌کنند. از آنجا که این روش با استفاده از مواد انفجاری اجرا می‌شود، دارای معایبی است. از جمله این معایب به لزوم تخلیه ساختمان‌های مجاور، احتمال انفجار ناقص سازه و یا عدم عملکرد این مواد می‌توان اشاره کرد. توصیه می‌شود تا این روش برای پروژه‌ای اجرا شود که ساختمان‌های اطرافش خالی باشند یا فاصله مناسبی از هم داشته باشند، تا خطرات احتمالی کاهش یابد.

در انتخاب هر کدام از روش‌های چهارگانه تخریب ساختمان، عوامل و فاکتورهای مختلفی دخیل هستند. محل استقرار بنا، فاصله و وضعیت ساختمان‌های مجاور، نوع مصالح و موادی که در ساخت سازه به کار رفته است و نحوه انتقال آوار ساختمان از جمله این عوامل هستند.   
فارغ از روش انتخاب شده برای تخریب ساختمان، قبل از انجام آن، ضروری است تا سایت مورد نظر ایمن سازی ‌شود. این روند شامل نصب موانع محدود کننده برای تردد افراد محلی، قطع جریان برق، شناسایی و پوشاندن چاه‌های فاضلاب، قطع گاز شهری، پیش بینی محل استقرار ماشین آلات و تجهیزات کاری در محل صحیح را شامل می‌شود.    

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون

مطالب مفید درباره تخریب ساختمان

جشنواره