دسته بندی ها

اطلاعات تماس فروشندگان و قیمت انواع مدل داربست فلزی

فروشندگان و مجریان

 • آدرس:
 • اجرای داربست فلزی سریع و ارزان حتی تعطیلات نوروز،در غرب و شمال تهران.اجرای کفراژ،کریدور امن روی خیابان . محلهای تردد تعطیلات پرسنل این شرکت از نیمه دوم فروردین شروع خواهد شد.
  آدرس: غرب و شمال
 • نصب داربست فلزی از متری 800 تا 1500 تومان نصب کفراژ-آسانسور - نما ساختمان - اسکندری
  آدرس: بزرگمهر
 • انجام کلیه امور داربست ،پیچ و رولپلاک به صورت کلی و جزئی پذیرفته میشود نصب داربست نمای ساختمان و انجام حرفه ای پیچ و رولپلاک
  آدرس: تهران و حومه
 • نصب کلیه امور داربست و کفراژ ( تمام نقاط تهران ) حفاظ ، نمای ساختمان ، زیر بتن ، تابلو ، چهارپایه معمولی و چرخ دار و ... ( عضورسمی اتحادیه ) همراه با بیمه مسئولیت
  آدرس: صادقیه
 • داربستان مرجع داربست و ساختمان امکان سفارش آنلاین خدمات اجاره و نصب داربست در سراسر کشور ثبت نام و معرفی کارگران و استاد کاران آماده به کار سراسر کشور و درج آگهی در حوزه داربست و ساختمان
  آدرس: تهران

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل داربست فلزی

داربست فلزی همانند دیگر انواع داربست مجموعه‌ای متشکل از اجزای مختلف است که برای سهولت دسترسی به قسمت‌هایی از ساختمان که دور از دسترس هستند و یا نقاط مرتفع در سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساختار اصلی داربست لوله‌های فلزی اصلی‌ترین اجزا هستند. به عبارتی اسکلت این محصول از لوله‌های فلزی تشکیل شده است. از آنجایی که هدف اصلی از به کار بردن داربست فلزی و دیگر انواع آن دسترسی به نقاط مرتفع و کار در ارتفاع بالا است لزوم اجرای نوع استاندارد آن و رعایت پروتکل‌های ایمنی اهمیت زیادی دارد. تا آنجا که عدم رعایت این نکات منجر به بروز خسارت مادی و جانی جبران ناپذیری می‌شود. داربست‌ها بر حسب نوع اسکلت تشکیل دهنده‌‌شان از متریال و مواد مختلفی تشکیل می‌شوند. بر این اساس انواع مختلفی از داربست‌ها در بازار موجود است. از انواع این داربست‌ها به داربست فلزی و داربست چوبی می‌توان اشاره کرد.

داربست چوبی: بدنه اصلی داربست از متریال چوب است. نسبت به نوع فلزی این محصول سبک‌تر است. چوب برعکس فلز دچار خوردگی و زنگ‌زدگی نمی‌شود. در ساختار داربست چوبی از تخته‌های چوبی، خرک، نردبان‌های چوبی و پل‌های موقت استفاده می‌شود.

داربست فلزی: همانطور که در بالا اشاره شد، دارای بدنه‌ای فلزی است اما علاوه بر اسکلت و بدنه فلزی این محصول اجزای دیگری شامل: تخته‌ها، انواع بست‌های فلزی، کفشک فولادی، مهاربند داربست، چرخ‌ها و تجهیزات ایمنی مرتبط با داربست مثل کفش‌ها و طناب‌های ایمنی، تورهای محافظ، کمربندهای ایمنی را هم در ساختار خود دارد.

لوله‌های فلزی: جنس این لوله‌ها در اغلب موارد فولادی است. فولاد از نظر استحکام و دوام گزینه مناسبی برای اسکلت فلزی داربست است. لوله‌ها با طول‌های مختلف به کار می‌روند. ممکن است ارتفاع این لوله‌ها به 20 متر نیز برسد. حداقل ضخامت این لوله‌ها 4 میلی‌متر است. در هنگام استفاده از این لوله‌ها باید کارایی آن‌ها از نظر عدم آلودگی به هر نوع ماده ثانویه مثل بتن، گچ، روغن و ... مورد بررسی قرار گیرد.

تخته‌ها: معمولا به شکل مستطیل با عرض حدودا 2 متر روی لوله‌ها قرار می‌گیرند، تا سطح صاف و نسبتا گسترده‌ای برای تردد افراد فراهم کنند.

بست‌های فلزی: این بست‌ها انواع مختلفی دارند که انواع: بست پیوندی، بست فولادی، بست کلاهکی، بست نگه‌دارنده و بست چرخشی را شامل می‌شوند. محل به کار گرفتن این نوع بست‌ها در داربست متفاوت است برای همین نقش متفاوتی در استحکام داربست به عهده دارند.

بست پیوندی: در شرایطی که نیاز باشد، لوله‌های داربست به صورت افقی اتصال یابند از این نوع بست استفاده می‌شود. چون در محل اتصال بست لوله‌های زائد 14 میلی‌متری تعبیه شده است سوراخ‌های لوله‌های افقی را درون خود چفت کند، به آن بست زبانه‌ای هم می‌گویند.

بست فولادی: این نوع بست از چدن نشکن یا داکتیل ساخته می‌شود. این نوع محصول در مواردی که لوله‌ها با زاویه 90 درجه باید بهم وصل شوند، در داربست به کار برده می‌شود. به آن بست چهار پیچ هم گفته می‌شود.

بست کلاهکی: همان‎طور که از نامش پیداست مثل یک کلاهک و سرپوش در انتهای لوله‌های عمودی یا ستونی واقع می‌شود. از این نوع لوله‌ها به عنوان ستونی برای برپایی چادر خیمه به منظور یک فضای مسقف موقت استفاده می‌شود.

بست نگه‌دارنده: به این بست، بست کمکی هم گفته می‌شود. چون برای تحمل وزن زیاد همراه با بست‌های ساده به کار می‌رود و تاب آوری وزن را برای داربست فلزی ممکن می‌کند. در صورت کاربرد همزمان با بست ساده تحمل وزن 2700 کیلوگرم را دارد اما اگر به تنهایی به کارگرفته شود، این خاصیت را ندارد. 

بست چرخشی: این بست‌ها دو قسمتی هستند که توانایی چرخش 360 درجه را دارند. علت به کارگیری آن‌ها در ساختار داربست توانایی اتصال با لوله‌هایی است که به صورت مورب و متحرک در داربست به کار می‌روند.

کفشک فولادی: در محل اتصال داربست با کف سطح محل اجرا از جنس خاک، آسفالت، سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که کف سطح محل اجرای داربست سرامیکی یا از هر ماده لیز و لغزنده ای باشد از تخته و لاستیک به منظور کاهش اثر لغزشی استفاده می‌شود.

مهاربند داربست: این جز با پیچ‌های قابل تنظیم در قسمت سقف یا تکیه‌گاهی که داربست به آن متصل است، باعث مهار وزن داربست می‌شود. انواع دیگر آن درون لوله‌های عمودی قابل اتصال به سقف قرار می‌گیرد.

چرخ‌ها: چرخ‌های داربست مانند همه انواع چرخ‌ها جابه‌جایی و انتقال داربست‌های سیار را تسهیل می‌کنند. دارای روکش پلاستیکی بوده و قابلیت تحمل وزن زیاد داربست فلزی را دارند.

علاوه بر این‌ها در داربست مغزی‌ها به کار گرفته می‌شوند. موارد به کارگیری مغزی‌ها در داربست‌هایی با ارتفاعی بیش از 6 متر است که نقش افزایش استحکام در لوله‌های عمودی که روی هم قرار می‌گیرند را تامین می‌کند.

تجهیزات ایمنی شامل انواع کفش‌های ایمنی، طناب‌ها و کمربندهای ایمنی قابل اتصال به بدنه داربست و تورهای محافظی از جنس کتان، نایلون و پلی استر هستند که به منظور جلوگیری از سقوط مصالح به پایین به کار گرفته می‌شوند. کاربرد همه این نوع از تجهیزات ضریب ایمنی حین کار را بالا برده و از بروز حوادث احتمالی می‌کاهد.

همچنین بسته به ارتفاعی که داربست در حین نصب تا زمین دارد دو نوع داربست پایه‌دار و داربست معلق نیز معرفی می‌شود. در داربست پایه‌دار ارتفاع اجرای هدف مورد نظر در ساختمان تا زمین زیاد نیست برای همین از پایه‌ای برای سوار کردن سایر اجزای داربست روی این پایه استفاده می‌شود. ارتفاع داربست پایه‌دار معمولا نباید بیش از 5/4 متر باشد. اما در حالتی که ارتفاع زیاد باشد و امکان استفاده از نوع پایه دار مناسب نباشد از نوع معلق داربست در همان ارتفاع مورد نظر استفاده می‌شود.

مزایا و معایب داربست فلزی

از جمله مزایای به کارگیری این محصول به موارد متعددی می‌توان اشاره کرد. داربست فلزی به علت دارا بودن اسکلت فلزی در ساختار خود و خصوصیت دوام فلز برای دراز مدت از دوام قابل قبولی برخوردار است. استحکام فلزات در صورت اجرای صحیح نیز موجب می‌شود تا ایمنی قابل قبولی را داشته باشد. همین استحکام فلزات سبب می‌شود تا سطح پایدار و قابل اتکایی برای کار فراهم شود. به علاوه در دسترس بودن فلزات در هر جایی باعث می‌شود این نوع داربست برای اجرا به سرعت در دسترس باشد. سرهم کردن و اجرای داربست فلزی نیز به سهولت و سرعت امکان‌پذیر است. حمل و نقل و جابه جایی آن نیز امکان‌پذیر است. زمینه لازم برای کارگروهی کارگران در صورت به کارگیری داربست فراهم می‌شود، بنابر این در تسریع امور اثر مثبت دارد.

از معایب استفاده از این نوع داربست این است که فلزات رساناهای جریان الکتریسیته هستند پس در هنگام نصب آن‌ها، بررسی موقعیت و فضای مورد هدف از نظر عدم تماس با سیم‌های حامل جریان الکتریکی باید بررسی شود. همچنین از آنجایی که این محصول فاقد حفاظ است، باید در حین کار برای ممانعت از خطر سقوط در ارتفاع، احتیاط لازم صورت گیرد. داربست فلزی به مرور زمان دچار خوردگی و زنگ زدگی می‌شود. در صورت به کار بردن آن‌ها در آب و هوای مرطوب باید کنترل کیفی داربست در فواصل کمتری انجام شود. چون داربست فلزی به عنوان یکی از ابزارهای اصلی برای بتن ریزی مورد استفاده قرار می‌گیرد لذا آغشته شدن بدنه داربست فلزی به بتن، موجب صدمه دیدن اسکلت فلزی آن می‌شود. ممکن است بدنه فلزی سوراخ شود که در این صورت روند زنگ زدگی و خوردگی فلز تسریع می‌شود. این نکته از جمله موارد محدود کننده استفاده از داربست فلزی در دراز مدت است.

امیدواریم با ارائه این نکات توانسته باشیم گامی موثر در معرفی و کاربرد داربست فلزی و اجزای تشکیل دهنده آن برداریم.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون
جشنواره