دسته بندی ها

اطلاعات تماس فروشندگان و قیمت انواع مدل کفش ایمنی

فروشندگان و مجریان

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل کفش ایمنی

صنعت ساختمان سازی حوادث و مرگ و میز زیادی دارد، به کار بردن تدابیر ایمنی و رعایت موارد لازم موجب حفظ جان و ایمنی شغل افراد خواد شد. کارگران ساختمانی به دلیل سختی کارشان، پایین بودن سطح سواد، مقطعی بودن کار و نداشتن نظارت ممکن است دچار حوادث شوند. عدم رعایت مسایل ایمنی تا کنون جان افراد زیادی را گرفته و صدمات جبران ناپذیری به کارگران وارد کرده است. 

سقوط اجسام، سقوط از بلندی، ریزش آجر و آوار و برق گرفتگی جزو حوادث شایع برای کارگران است. استفاده از لوازم حفاظتی فردی مانند کلاه و کفش ایمنی با صرف هزینه‌ای ناچیز به جان انسان ها را حفظ خواهد کرد. 

در این مطلب کفش ایمنی و کاربرد آن را بررسی خواهیم کرد

کفشی دارای خصوصیات ایمنی است که با استفاده از آن پا های فرد از صدمات ناشی از حوادث کار محافظت می‌شود. پا قلب دوم انسان است و از آنجایی که احتمال صدمه دیدن پا کارگران زیاد است این کفش می‌تواند احتمال صدمه دیدن را به کمترین حد برساند. 

برخی از کفش‌ های ایمنی علاوه بر ویژگی حفاظتی دارای ویژگی های بهداشتی نیز هستند. این نوع کفش ایمنی دارای آستری بهداشتی است که از ایجاد قارچ و باکتری جلوگیری می‌کند. 

وزن  و مقاومت این نوع کفش از کفش معمولی بیشتر است، این مقاومت ناشی از چند لایه بودن آن است. سرپنجه کفش ایمنی از جنس فولاد آبکاری شده است تا بتواند ضرباتی که به کفش وارد می‌شود را حفظ کند در غیر این صورت خود کفش موجب قطع انگشتان پا می‌شود. کفش ایمنی با سرپنجه فولادی برای کارخانه ‌ها، کارگاه‌ های تراشکاری و تعمیرگاه‌ ها مناست است. 

همچنین در محل هایی مانند اداره برق، تاسیسات برق کارخانه ‌ها و فضا هایی که جریان الکتریسیته در آن وجود دارد باید از کفش ایمنی با زیره عایق استفاده کرد تا هنگام برق گرفتگی مانع آن شود، این نوع کفش نباید قطعات فلزی داشته باشد چون احتمال ایجاد جرقه وجود دارد. از این رو هنگام انتخاب کفش ایمنی بهتر است عواملی نظیر محیط کار را حتما مدنظر داشته باشید. 

به یاد داشته باشید که هنگام خرید کفش ایمنی برگه تایید گواهی تست را دریافت کنید این گواهی نشان دهنده‌ی نوع کفش، کارخانه سازنده آن، تاریخ ساخت و سایر مشخصات کفش است. 

جنس کفش ایمنی 

جنس رویه کفش اکثرا چرم طبیعی است. چرم طبیعی مقاوم است و فاسد نمی‌شود از این رو ایمنی خوبی دارد و ماندگاری زیادتری برای کفش فراهم می‌آورد. زیره کفش نیز نقشی موثر در کیفیت کفش دارد و باید مولکول های بزرگی داشته باشد. زیره کفش ایمنی معمولا پی یو، تی پی یو و لاستیک است. کفش های ایمنی که کفه فلزی دارند در برابر سوراخ شدن مقاوم هستند. کفه پلاستیکی نیز از صدمات شیمیایی و برق گرفتگی جلوگیری می‌کند. 

برخی از کفش های ایمنی نسوز هستند و گرما را به داخل کفش منتقل نمی‌کنند. افرادیکه شغلشان به گونه‌ای است که در محیط هایی با دمای بالا کار می‌کنند می‌توانند از این کفش های نسوز با تحمل دما تا 150 درجه سانتی گراد استفاده کنند. 

علایم اختصاری کفش ایمنی

 • RU: در صورتی که در مشخصات کفش علامت اختصاری RU وجود داشته باشد بدین معنیست که از پلیمری به نام پلی اورتان ساخته شده است.
 • RR: این اختصار به معنی مقاومت بالای کفش و سوراخ نشدن آن است.
 • CP: کفش های مخصوص مکان های دارای جریان الکتریسیته این اختصار را دارند که یعنی در برابر جریان الکتریسیته مقاوم هستند. 
 • ED: این اختصار مختص کفش هایی است که در مقابل جریان الکتریسیته رسانا باشند. 
 • SRA: تست موفق لغزش بر روی کاشی و محلول صابون.
 • SRB: تست موفق لغزش زیره بر فولاد با گلیسرول.
 • SRC: در صورتی که کفشی هر دو آزمون لغزش را قبول شود دارای این علامت اختصار خواهد بود. 
 • SB: پایه استاندارد کفش ایمنی است و کفشی که این علامت را داشته باشد دارای سر پنجه فلزی است و مقاومت ضربه پذیری آن به 200 ژول می‌رسد. 

انواع کفش ایمنی

کفش ایمنی انواع مختلفی دارد که هر کدام کاربرد مخصوصی دارند و در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند. 

انواع کفش ایمنی عبارتند از

 • کفش کانداکتیو: این نوع کفش که به آن کانداکتیو یا هادی نیز گفته می‌شود در کارگاه‌ها و کارخانه‌ هایی که خطر انفجار دارند استفاده می‌شود. انفجار ناشی از جریان برق موجب آسیب دیدن کارگران خواهد شد استفاده از این کفش شدت آسیب را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. 
 • کفش ایمنی با زیره لاستیک: زیره لاستیک یا Ruber مقاوم ترین زیره است و در محیط های اسیدی و دارای حرارت بالا کاربرد دارد. نقطه ذوب این کفش 270 درجه سانتی گراد است از این رو برای کوره ‌های ذوب مناسب است. 
 • کفش ایمنی با سر پنجه کامپوزیت: این نوع کفش ایمنی عاری از هرگونه فلز است و عایق برق است. این کفش برای محافظت در برابر برق فشار ضعیف و قوی در بازار ارائه می‌شود. 
 • کفش ایمنی با سر پنجه فولادی با زیره پی یو یا پلی یورتان: این نوع کفش نسبت به مدلهای دیگر سبک تر است. خاصیت ضد لغزش و ضد سایشی دارد و برای محیطهای نفتی و روغنی مناست است.
 • کفش ایمنی با سر پنجه فولادی با زیره تی پی یو- پی یو: تی پی یو مقاومت بشتری دارد. در محیط هایی که غلطت اسید بالا و حرارت بالایی دارند از این سری کفش ایمنی استفاده می‌شود. وزن این نوع کفش نسبتا زیاد است. درجه ذوب تی پی یو 170 درجه سانتی گراد می‌باشد. 

کفش ایمنی استاندارد

کفش های ایمنی علاوه بر خصوصیات ایمنی باید راحت نیز باشند در غیر این صورت انجام کارهای روزانه سخت می‌شود. یک کفش ایمنی استاندارد به پا ها آسیب نمی رساند و راحت است. این کفش ها باید استاندارد OHSA داشته باشند. اداره ایمنی و بهداشت حرفه‌ای (OHSA) ضامن حفظ جان افراد است. طبق قوانین OHSA باید تمامی کارگران ملزومات ایمنی را رعایت کنند. 

تهیه و تدوین توسط سایت ساختمون