دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

راهنمای خرید رادیاتور شوفاژ

undefined
Sakhtemoon
راهنمای خرید رادیاتور شوفاژ

به طور کلی، گرمای رادیاتورها از طریق تابش و جابجایی به هوای اتاق منتقل می شود. معمولا حدود سی درصد از این گرما از طریق تابش و مابقی از طریق جابجایی انتقال می یابد.


 

رادیاتورها از نظر شکل ظاهری پره ای، تخت (پانلی) و لوله ای می باشند . جنس رادیاتورها نیز می تواند از انواع فولاد، چدن و آلمینیوم باشد. ( اخیرا در رادیاتورهای پنلی دکوراتیو از سنگ و شیشه نیز استفاده می شود )

رادیاتور پانلی 
این رادیاتورها در اکثر مواقع از جنس فولاد می باشند. استفاده از این نوع رادیاتور امروزه رواج زیادی پیدا کرده است. به طور کلی رادیاتورهای فولادی پانلی از نظر راندمان و کارایی بهترین نوع رادیاتور هستند.
برخی از ویژگیها و مزایای این نوع رادیاتورها بشرح ذیل میباشد:

یکنواختی بیشتر در تولید گرما نسبت به رادیاتورهای پره ای
داشتن سطح تابش یکنواخت و گسترده و بالطبع گرمای تابشی بیشتر نسبت به انواع رادیاتور های پره ای (توضیح اینکه گرمایش تابشی نسبت به گرمایش همرفتی برای بدن انسان دلپذیرتر است.)
زیبایی و تناسب با اغلب طرحهای دکوراتیو
نصب یکپارچه و آب بندی خوب
امکان نصب از هر طرف رادیاتور

امروزه طراحان در کشورهای مختلف رادیاتورهای پنلی را به گونه ای می سازند که علاوه بر خاصیت گرمادهی می توان از آنها به المان تزیینی یاصنایع دستی در دکوراسیون اتاق نیز استفاده کرد. جنس این رادیاتورها می تواند از شیشه، سنگ و یا فولاد باشد.


معایب رادیاتورهای پانلی به شرح زیر است :
به علت استفاده از فولاد، امکان زنگ زدن و سوراخ شدگی نسبت به انواع آلومنیومی به ویژه در بلند مدت وجود دارد.
در صورت آسیب دیدن یا سوراخ شدن پانل، امکان تعمیر مقرون به صرفه تقریبا وجود ندارد. (کل پنل باید تعویض شود.)
امکان افزایش یا کاهش ظرفیت حرارتی یک پانل وجود ندارد. ( در چنین مواردی می توان با استفاده از پانل رادیاتور جداگانه ، ظرفیت حرارتی را افزایش داد. )

رادیاتور پره ای
در این نوع رادیاتورها، هر پره دارای ارزش حرارتی مشخصی است و با افزایش یا کاهش تعداد پره ها، می توان ظرفیت گرمادهی متناسب با فضای مورد نظر را به دست آورد. به ترکیب چند پره رادیاتور یک بلوک می گویند. به طور معمول جنس رادیاتورهای پره ای از آلیاژهای آلومنیوم می باشد. برخی از ویژگیها و مزایای رادیاتورهای پره ای بشرح ذیل میباشد:

امکان تغییر تعداد پره ها و در نتیجه امکان افزایش یا کاهش ظرفیت حرارتی بلوک رادیاتور.
امکان تعویض پره های آسیب دیده
مقاومت بیشتر نسبت به فولاد در برابر زنگ زدگی

پره رادیاتورهای آلومینومی به علت داشتن سطح تماس بیشتر نسبت به انواع چدنی و فولادی و از طرف دیگر به علت هدایت بهتر ( ضریب هدایت آلومینیوم بیشتر از چدن و آهن است)، تبادل حرارتی بهتری نسبت به رادیاتورهای فولادی و چدنی دارد .
رادیاتور آلومینیومی از لحاظ قیمت نسبت به انواع چدنی و فولادی گران تر می باشد و معمولا در فضاهایی که رطوبت زیاد دارد، مانند حمام ها باید حتما از رادیاتور آلومینیومی استفاده کرد.

 رادیاتور فولادی
رادیاتورهای فولادی به صورت یک بلوک غیر قابل تفکیک تولید میشوند. یعنی در خارج از کارخانه نمی توان به آنها پره اضافه کرد و یا کم نمود. (بر خلاف رادیاتورهای آلومینیومی ) این رادیاتورها از ورق آهن و به دو صورت صفحه و پره ساخته می شود.
نوع صفحهای آن از دو ورق پرس شده روی هم که آب گرم در بین آن دو جریان دارد درست شده است و در جاهایی که استقرار وسایل پخش حرارت ایجاد اشکال می کند استفاده می گردد.

رادیاتور قرنیزی :

نیز نسل جدید از رادیاتور ها هستند که بدون اشغال فضا، در عین کم مصرف بودن، زیبایی و گرمای سراسری به داخل منزل و محیط کار می بخشند.

ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 امتیاز ۱ز ۰ آراء