دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

دکوراسیون اتاق خواب

logo
Sakhtemoon
دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خواب مکانی است برای استراحت و کسب آرامش و انرژی دوباره برای روز کاری بعد. انتخاب وسایل اتاق خواب و نوع چینش آنها کمک زیادی به کسب این آرامش و استراحت واقعی می‌کند. در این مطلب سعی داریم مهم‌ترین نکات مربوط به دکوراسیون این بخش با اهمیت از خانه را ارائه نماییم.


یکی از اصول اولیه دکوراسیون اتاق‌ خواب این است که جای تخت باید طوری انتخاب شود که پنجره نورگیر در سمت راست آن قرار گیرد.
گذاشتن تعدادی کوسن‌ بر روی تختی که لبه بالایی بلندی دارد، بر زیبایی تخت می‌افزاید. در سبک‌های کلاسیک، ترجیحا بهتر است که کوسن‌ها از همان جنس و بافت روتختی باشند.

بافت‌ روتختی و والان‌های پرده بهتر است از یک نوع، یک طرح و یک طیف رنگی انتخاب شود و حتی نوارهای تزیینی قسمت بالایی دیوارها نیز از همان طیف رنگی باشد. هماهنگی میان بافت‌ها، موجب ایجاد سبک کلاسیک در محیط اتاق می‌شود. البته اگر در این بین، گاهی اوقات یکی از بافت‌ها و رنگ‌ها، متضاد و یا مکمل دیگر بافت‌ها ‌باشد، موجب ایجاد تنوع در اتاق شده و آن را از یکنواختی در‌ می‌آورد. به عنوان مثال، اگر رنگ زمینه اتاق، کرم شکلاتی و گلبهی باشد، استفاده از دکور چوبی تیره متمایل به زرشکی، مکمل رنگ فضای زمینه است. استفاده از روتختی براق، نوعی حس تجملاتی را در بیننده ایجاد می‌کند و قرار گرفتن آن در کنار دکور چوبی تیره، باعث می‌شود زیبایی این نوع چیدمان نمودی چند برابر بیابد. اگر رنگ و طرح بافت‌های پارچه‌ای نیز مابین رنگ زمینه اتاق و دکور چوبی آن باشد، سبب برقراری تعادل در محیط اتاق می شود.

هر چه پهنای قاب تابلوها بیشتر باشد، آن قاب با دکور اتاق هماهنگ‌تر شده‌ و هر چه پهنای قاب کمتر باشد، نقاشی یا سایر آثار داخل آن جلوه بیشتری خواهند داشت.

استفاده از مبل تک در یک قسمت از اتاق، کمک می کند تا فضایی صمیمی و دلچسب در آن بخش فراهم آید. برای تفکیک این فضا، می توان در کنار مبل تک از نور موضعی (آباژور) استفاده کرد. در این حالت بهتر است نور آباژور به سمت پایین باشد. به این ترتیب فضایی مناسب برای مطالعه واستراحت در شب پدید می‌آید. هر چه تعداد این نورهای موضعی در داخل اتاق بیشتر باشد، فضاهای داخلی بیشتر تفکیک می شود و به نظر می‌رسد که رعایت این نکته برای اتاق خواب، مناسب است.

استفاده از  آباژورهای کوتاه بر روی پاتختی‌ها، ضمن ایجاد امکان مطالعه قبل ازخواب، فضایی رومانتیک نیز در اتاق‌ به وجود می آورد.
استفاده از گلدان و فلاورباکس و قاب‌عکس‌های شخصی و تابلوهای خط یا نقاشی مورد علاقه‌، در اتاق خواب، باعث افزایش نشاط و روحیه می شود.

اگر دیوار بالایی تخت را با یک تابلو و یا تنها یک قاب عکس تزیین می کنید، ترجیحا آن تابلو را پهن و به اندازه عرض بالای تخت انتخاب کنید. ولی اگر می‌خواهید از تعداد تابلوهای بیشتری برای تزیین دیوار استفاده کنید، مناسب‌تر است که از تابلوهایی با عرض کم و ارتفاع زیاد استفاده کنید. در این حالت بهتر است اندازه ارتفاع تابلوها تقریبا برابر ارتفاع تخت از سطح زمین باشد.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون
ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 
 
امتیاز از ۰ رای