دسته بندی ها

آزمایش جوش

فروشندگان و مجریان آزمایش جوش

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل آزمایش جوش

در پروژه های ساختمانی و ساخت و ساز، جوشکاری یکی از عملیات مهم می باشد که باید برای انجام آن دقت زیادی داشته باشیم. استفاده از جوشکاران خبره و متبحر موجب می شود که نتیجه کار دارای کیفیت بیش تری و در نتیجه مقاومت سازه هم بسیار قابل قبول باشد. به دلیل اهمیت موضوع جوشکاری لازم است که بر روی این عملیات بازرسی ها و آزمایش هایی انجام گیرد تا بتوان کیفیت کار انجام شده را به درستی سنجید. به عملیات و تست هایی که برای رسیدن به این هدف انجام می گیرد آزمایش جوش می گویند که در ادامه به معرفی روش های آن می پردازیم. در خیلی موارد پیش می آید که بازرسی ظاهری جوش انجام می شود اما باید به این نکته دقت بیش تر داشت چون ظاهر به تنهایی نمی تواند مهر تاییدی بر کیفیت جوش باشد و باید رعایت اصول استاندارد به طور کامل کنترل شود.

ادامه مطلب

زمان مناسب آزمایش جوش

نکته حائز اهمیت این است که باید حتما آزمایش و بازرسی و تطابق با استاندارد ها در همان مراحل اولیه و به صورت متداوم باشد و این کار نباید به پایان کلیه عملیات جوشکاری موکول شود چون در این صورت زمان را برای انجام اصلاحات از دست خواهیم داد و می توان با برطرف کردن یک عیب در مرحله اول از تکرار آن در مراحل بعدی جلوگیری به عمل آوریم. به طور کلی بازرسی جوش در سه مرحله انجام می پذیرد که عبارتند از بازرسی پیش از جوشکاری، بازرسی در زمان جوشکاری و بازرسی بعد از جوشکاری

بازرسی پیش از جوشکاری

شامل انجام کنترل های لازم به جهت صدور مجوز جوشکاری می باشد.

بازرسی در زمان جوشکاری

دما و جریان جوش بایستی مطابق با استاندارد های در دسترس و مشخص شده باشد و نکته دیگر این که جوشکار ها هم باید صلاحیت لازم و گوهینامه های مربوطه را داشته باشند.

بازرسی بعد از جوشکاری

در حقیقت منظور از این مرحله همان انجام آزمایش جوش است که باید جوش را به لحاظ کیفی مورد بررسی قرار داد و درباره رد یا تایید بودن آن به کمک انجام تست های تعریف شده تصمیم گیری کرد.

انواع آزمایش جوش

آزمایش جوش به روش غیرمخرب (NDT)

همان طور که از نام این روش مشخص است، تخریبی صورت نمی گیرد. روش غیرمخرب شامل آزمون های متفاوتی است که بسته به هدف مورد نظر باید لزوم انجام شان سنجیده شود. در ادامه به معرفی روش های غیر مخرب می پردازیم.

بازرسی چشمی جوش (Visual Test)

منظور از این آزمون بررسی و پیدا کردن عیوبی است که به صورت ظاهری و از راه مشاهده جوش قابل کنترل هستند. عیوبی مانند سررفتگی، تقعر و تحدب، تخلخل و ... توسط افراد خبره و کارشناس اغلب با بازرسی چشمی قابل رویت می باشند.

آزمون مایعات نافذ (Pain Test)

با این روش می توان عیب هایی که در سطح جوش و هم چنین منطقه تاثیر گرفته از حرارت که آن را H.A.Z می نامیم پیدا کرد. روش کار هم به این صورت است که پس از تمیزکاری کامل سطح با یک برس سیمی و مواد مخصوص، مایع مورد نظر روی سطح اعمال می شود و پس از گذشت حدود 20 دقیقه مواد از روی سطح برداشته و با مایع مخصوص ظهور، عیب ها و ترک های موجود شناسایی می شوند.

آزمون ذرات مغناطیسی (Magnetic Test)

در این روش می توان علاوه بر عیب های سطح و منطقه حرارت دیده، عیب های زیر سطح را هم پیدا کرد. در این روش هم مانند روش قبل ابتدا باید سطح با برس و پاک کننده های مناسب کاملا تمیز شود. اساس کار ایجاد میدان مغناطیسی عمود یا موازی با سطح جوش است. با شکست میدان و تحلیل حرکت ذرات آهن در مناطق معیوب، مشکلات و ترک های مورد نظر شناسایی می شوند.

آزمون التراسونیک (UT)

این روش هم یکی دیگر از نمونه های آزمایش جوش به صورت غیرمخرب است که با کمک آن می توان عیوبی که در زیر سطح، عمق فلز جوش و پایه هستند را شناسایی کرد. با شکست و برگشت امواج فراصوت که نشانه هایی قابل رویت به دستگاه می دهند می توان عیوب را شناسایی کرد.

اما همان طور که گفته شد، آزمایش های جوش علاوه بر آزمایش های غیرمخرب دسته دیگری را هم شامل می شوند که با تخریب همراه است. آزمون های قابل انجام در این دسته عبارتند از کشش جوش، خمش جوش، شکست و ضربه که در انجام این آزمون ها همان طور که از نام شان پیداست استحکام جوش در شرایط مختلف مورد بررسی قرار می گیرد و تخریب صورت می گیرد.

هزینه آزمایش جوش

برای دریافت تاییدیه ها و پروانه های لازم پس از ساخت و ساز ها به طور کلی انجام آزمایش ها در هر مرحله امری الزامی است و بر اساس استاندارد هایی که در صنعت ساختمان سازی برای ساخت و ساز تعریف شده آزمایش ها تعیین می شوند که کدام ضروری است. اما هزینه ها بر اساس متراژ و میزان متریالی که باید مورد آزمون و بازرسی قرار بگیرد و اینکه از چه تستی استفاده شود مشخص می شوند. آزمایشگاه های مواد ارایه دهنده خدمات در این زمینه می باشند که پیمانکاران بایستی با کمک آن ها این آزمون ها را در محل پروژه و یا محل آزمایشگاه انجام دهند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون