دسته بندی ها

درب آلومینیوم دوجداره اختصاصی

توضیحات

در چند سال گذشته متاسفانه بدون توجه به شرایط خاص اقلیمی و آب و هوایی کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی اقدام به ورود یا تولید پروفیل درب و پنجره های پی وی سی به کشور شده که با نگرش به عدم وجود دانش فنی و علمی و نیز تبلیغات نادرست والبته وسیع و گسترده تب تندی را در میان برخی از مصرف کنندگان ایجاد و بخشی از بازار مصرف در ساخت و ساز صنعت ساختمان و تامین درب و پنجره و نمای شیشه ای را به خود اختصاص داد. اما دیری نپایید که با بالا رفتن سطح آگاهی و علمی مصرف کنندگان و تجارب استفاده از این نوع درب و پنجره ها و پوششهای نما و بروز مشکلات بر اثر مرور زمان سیرنزولی ایجاد شده دربازار مصرفPVC به سرعت و به نحوی کاملا محسوس قابل لمس و مشاهده است.

با وجود مشکلات شناخته شده و تبعاتی که بکارگیری و استفاده از PVC در ساخت درب و پنجره و کاربرد آن درنمای ساختمانها ایجاد می نمود بحث دیگری در میان برخی تولیدکنندگان این محصول در جهت حفظ بازار مصرف PvC باز شد و آن جایگزینی درب و پنجره با متریال و مواد UPVC بجای PVC بود، در حالیکه ۹۰% آنچه در بازار موجود است اساسا UPVC نیست زیرا قیمت UPVC حداقل دو برابر قیمت PVC است که استفاده از آن برای اکثر مصرف کنندگان مقرون به صرفه نبوده و اقتصادی نمی باشد.

در مورد تفاوتهایی که میان درب و پنجره‌های UPVC و آلومینیومی وجود دارد مطالب زیادی نوشته شده و بحثهای طویلی صورت گرفته است.
اما چنانچه بخواهیم مطالب عنوان شده در این زمینه را جمع‌بندی کرده و به صورت خلاصه و مفید درآوریم می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود :

۱- استحکام و قدرت خمشی : برای آنکه یک پنجره یا درب به خصوص در ابعادی که هر روزه بزرگتر و فراختر در طراحی‌ها لحاظ می‌گردد و همچنین بدلیل وزن بالای شیشة دو جداره کارایی درست خود را داشته باشد، به میزانی از استحکام و قدرت خمشی نیاز است که با مقایسة دو مقطع پنجره‌ی آلومینیومی با پروفیل اختصاصی و آلیاژ ۶۰۶۳ و یک پنجرة UPVC قابل تشخیص فوری است. عمده قدرت پروفیل UPVC از یک پروفیل U شکل گالوانیزه تامین می‌شود که گاهی بدلیل مخفی بودن در محصول نهایی در کیفیت آن کوتاهی می‌شود. لذا به وضوح قدرت خمشی یک پروفیل آلومینیومی چند برابر یک پروفیل UPVC ‌است.

۲- سختی : این خصوصیات محصولات در کاربری آن و بخصوص در مرور زمان درک می‌شود. سختی آلومینیوم ۲۷ برابر UPVC است که این موضوع باعث برتری چشمگیر استفاده از آلومینیوم در مقابل UPVC می‌شود به هر حال سختی UPVC به قدری کم می‌باشد که حتی چوب ۴ برابر از UPVC سخت‌تر است.

۳- اتصالات : در پنجره‌های UPVC اتصالات تنها در قسمتهای بیرونی و قابل رویت به خصوص در کنج‌ها با سیستم جوش تامین می‌شود. حتی در پروفیل U گالوانیزه که در سر تا سر پروفیل می‌گردد این کار صورت نمی‌گیرد. در پنجره‌های آلومینیومی با تکیه بر چند اتصال رایج به خصوص یراق آلات پیچ و پرچی و همچنین پانچ با استفاده از لقمه‌های توپر آلومینیومی قدرت اتصال به نحوی فوق‌العاده و غیرقابل قیاس بالاست.

۴- نصب یراق آلات :
با وجود مشابهت بسیار در یراق‌آلات هر دو سیستم و تنوع مارک‌های مختلف بدین لحاظ لولاها و دستگیره‌ها و دیگر یراق‌آلات در پنجره‌هایUPVC مستقیما روی پروفیل‌هایی از همان جنس نصب می‌گردد که در اثر وزن بالا و استفاده‌ی مکرر به مرور زمان پروفیل در محل اتصال از عنصراتصال دهنده مثل پیچ ضعیف‌تر بوده و اصطلاحا جا باز می‌کند که در اثر این عمل ما به وفور شاهد افتادگی لنگه و سایر تغییر شکل‌ها در پنجره‌ی UPVC هستیم که این اتفاق به مراتب کمتر در آلومینیوم می‌افتد چون یراق‌آلات مستقیما به فلز آلومینیوم متصل هستند.

۵- سیستم‌های کشویی :جنسیت پراصطکاک و خمشی که در ذرات UPVC است ایجاد مشکل کرده و باعث شده درب‌ها و پنجره‌های کشویی از جنس UPVC بسیار کم تولید شود و تقریبا بیشتر شرکت‌های معتبر در این زمینه مبادرت به تولید چنین محصولی نمی‌کنند. البته بعضی از شرکتها با استفاده از یراق‌هایی که اصطلاحا به آنها (فولکس واگنی) می‌گویند تولید این محصول را انجام می‌دهند که در مقابل درب و پنجره کشویی آلومینیومی که فاقد این اشکالات است چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

۶- رنگ‌پذیری :UPVC اساسا قابلیت رنگ‌آمیزی ندارد و برای تولید محصولات رنگی باید هنگام تولید پروفیل گرانول‌های رنگی اضافه گردد آن هم در طیف محدودی از رنگها که این کار سخت و غیرقابل توصیه است و از کیفیت پروفیل به وضوح می‌کاهد.
در حالیکه رنگهای پودری الکترواستاتیک با تنوع فوق‌العاده بیش از ۲۰۰ رنگ متنوع را در اختیار مصرف‌کنندگان پروفیل آلومینیوم می‌گذارد که در کوره سخت شده و ضد ضربه و ریختگی است.
علاوه بر آن تنوع و زیبایی یک سیستم پوشش و رنگ‌آمیزی دیگر یعنی آنادایز تنها در آلومینیوم قابل استحصال است.
در سیستم‌های پوششی دیگر نظیر طرح‌های چوب و سنگ و غیره که اختصارا به آنها دکورال نیز گفته می‌شود، در مورد پروفیل‌های UPVC توسط استیکر یا برچسب تامین می‌شود اما در مورد پروفیل‌های آلومینیوم با رنگ‌های چاپی و سخت‌شدن در کوره دوام و زیبایی دو چندانی دارد.

۷- مقاومت در برابر آتش :
UPVC در دماهای پایین تغییر شکل داده، فرم خود را از دست می‌دهد. در دماهای به نسبت کمی بالاتر نیز به طور کامل ذوب شده و می‌سوزد که در این حالت دود ناشی از سوختگی خفه‌کننده و مسموم‌کننده می‌باشد. آتش نیز موجب از بین رفتن درب و پنجره می‌گردد.
اما آلومینیوم در دماهای بالا نیز شکل و جنس خود را حفظ می‌کند و تنها در دماهای بسیار بالا که تقریبا کلیة اجزا ساختمان نابود می‌شوند آلومینیوم نیز از بین می‌رود آن هم به یکباره نه به تدریج.

۸- کالاهای سرمایه‌ای :UPVC به هیچ عنوان بازیافت نمی‌شود و جزء محصولات مضر برای چرخه‌ی طبیعی محیط زیست است. اما آلومینیوم به عنوان یک عنصر طبیعی پرمصرف بعد از حتی چند قرن دارای قیمت می‌باشد و به عنوان کالایی سرمایه‌ای به آن نگاه می‌شود و به سادگی و صرف هزینه‌ای کم قابل بازیافت و تولید مجدد قرار می‌گیرد.

۹- مقاومت در برابر شرایط اقلیمی :
UPVC در بازة زمانی دمایی طبیعی نیز کیفیت خود را از دست می‌دهد. یعنی در دمای بالای حد طبیعی که قبلا نیز به آن اشاره شد و همچنین در سرمای طبیعی تغییرشکل می‌دهد، یا اینکه سخت شده و دچار ترک خوردگی و شکنندگی می‌شود. همچنین UPVC در برابر نور آفتاب دچار تغییر رنگ و زردشدگی می‌گردد چنانچه حتی پوشش‌های ضد اشعه U.V که کیفیت میزان استفاده از آنها برای مصرف کننده قابل آزمایش نیست و بیشتر به جمله‌ای زیبا و تبلیغاتی تبدیل شده حتی در صورت استفادة صحیح نیز کارایی و دوام مطمئنی را به تجربه از خود نشان نداده است. این در شرایطی است که مقاومت آلومینیوم در برابر شرایط اقلیمی فوق واضح است و احتیاجی به توضیح ندارد.

۱۰- اتلاف انرژی :
بارزترین برتری UPVC به آلومینیوم که اغلب موجب فخر و قلم‌فرسایی می‌گردد، پایین بودن ضریب انتقال حرارتی آن است که البته با وجود محصول ترمال بریک (Thermal break) آلومینیومی این برتری از بین می‌رود. با این وصف خوب است میزان تفاوت در زمینه‌ی اتلاف انرژی یک محصول UPVC و یک محصول غیرترمال بریک آلومینیومی و در واقع معمولی را نیز بسنجیم.
بیشترین اتلاف انرژی در درب و پنجره‌ها به جهت هوابندنبودن آنها و کوران هوایی است که ایجاد می‌کنند. دو محصول فوق در صورت ساخت صحیح هر دو هوابند هستند. در وهلة دوم، ۹۰% سطح درب و پنجره را شیشه تشکیل می‌دهد که باز در هر دو مورد شیشه‌های دو جداره یکسان هستند و تفاوتی در این بین نیست. لذا تفاوت دو محصول مشابه تنها در جایی است که حدود ۵% سطح می‌تواند باشد. یعنی اگر ضریب انتقال حرارتی آلومینیومی را حداکثر هم فرض می‌کنیم و ضریب انتقال حرارتی UPVC را به طور مثال صفر (که البته چنین نیست) باز هم اتلاف یک پنجرة آلومینیومی معمولی و غیرترمال بریک حداکثر می‌تواند ۵% بیشتر از UPVC باشد که در واقع کمتر از این میزان صحیح است و این عددی است که تقریبا به لحاظ تناسب قابل چشم‌پوشی است.

سایر محصولات و خدمات ما

ارسال دیدگاه در مورد این محصول / خدمت
 
 
 
 
امتیاز از ۰ رای