دسته بندی ها

الکترود جوشکاری

فروشندگان و مجریان الکترود جوشکاری

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل الکترود جوشکاری

الکترود جوشکاری در فرآیند جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد. این مفتول که یا فلزی است و یا گرافیتی دارای پوششی هم هست. جریان برق که از مفتول عبور می کند عملیات جوشکاری را انجام می دهد. الکترود های جوشکاری انواع متفاوتی دارند که در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم.

ادامه مطلب

نکات انتخاب الکترود جوشکاری

نوع جوشکاری

حالت های جوشکاری به طور مثال Flat و یا Over head به الکترود مخصوص خود نیاز دارند که باید به درستی انتخاب شده باشد.

میزان نفوذ جوش

میزان نفوذ جوش عامل دیگری است که در هنگام انتخاب الکترود باید در نظر گرفته شود چون الکترود های گوناگون از این حیث با هم تفاوت دارند. جوش نفوذی برای مخازن و لوله ها استفاده می گردد.

جنس فلز پایه

باید بدانیم که جنس فلز پایه و ترکیباتی که دارد چیست تا الکترود مناسب را انتخاب کنیم. به طور مثال برای چدن باید از الکترود های مخصوص خودش استفاده کرد.

میزان مهارت اپراتور

شاید به نظر نیاید اما برخی از جوشکار ها هستند که تنها با الکترود هایی خاص و مشخص می توانند عمل جوشکاری را انجام دهند به همین دلیل میزان مهارتی که جوشکار دارد باید سنجیده شود سپس الکترود مناسب انتخاب گردد.

قطر الکترود

عموما به این صورت است که قطر الکترود باید به اندازه ای باشد که از ضخامت فلز جوش کمتر باشد. قطر بیشتر تنها برای افرادی که مهارت بسیار بالایی دارند قابل استفاده است.

الکترود جوشکاری زیر آب

برخی از سازه ها هستند که در زیر دریا قرار دارند. مثلا خطوطی که برای انتقال نفت و گاز می باشند و در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرند و یا اسکله ها و برخی دیگر از سازه ها که به اجبار در زیر آب قرار دارند. هنگام ساختن آن ها و یا زمانی که به تعمیر نیاز باشد جوشکاری نیاز است. الکترود های جوشکاری در چنین شرایطی مورد استفاده قرار می گیرند. جوشکاری در زیر آب به دو صورت مرطوب و خشک می باشد. الکترود های جوشکاری زیر آب نمونه هایی اصلاح شده از همان الکترود های معمولی هستند. این الکترود ها پوششی مقاوم در برابر آب دارند تا آن ها را از آب حفظ کند و از آسیب دیدن شان جلوگیری به عمل آورد. این الکترود ها را هم بر اساس مصرف شان و هم چنین ویژگی هایی که دارند تقسیم بندی می کنند. الکترود هایی که برای جوشکاری فولاد های کربنی و یا منگنزی استفاده می شوند از جمله متداول ترین و پرکاربرد ترین نوع الکترود های جوشکاری زیر آب هستند.

الکترود جوشکاری ورق گالوانیزه

انجام فرآیند جوشکاری برای ورق های گالوانیزه ای که نازک هستند اغلب مشکل تر از ورق های فولادی است به همین دلیل باید الکترود ها را هم کاملا مناسب انتخاب کنیم. این الکترود ها ضخامت مشخص شده ای دارند و جریان هم باید در رنج تعیین شده و استاندارد باشد.

الکترود جوشکاری بدون برق

همان طور که از نام شان برمی آید برای کار با این الکترود ها و انجام عملیات جوشکاری نیازی به داشتن نیروی برق نیست. همین موضوع سبب برداشتن محدودیت شده و در نتیجه کاربرد خیلی بیشتری از الکترود های معمولی دارند. از آن جایی که خطر برق گرفتگی در فرآیند جوشکاری بسیار وجود دارد بنابراین هنگام استفاده از این الکترود ها این خطر اصلا وجود نخواهد داشت. این الکترود ها در کشور های ایران، کره شمالی و روسیه تولید می شوند که نمونه های ایرانی هم قیمت مناسب تری دارند و هم از لحاظ کیفیت کاملا قابل قبول می باشند.

تقسیم بندی الکترود های جوشکاری بر اساس جنس مفتول شان عبارتست از:

 • الکترود دارای مفتول فولاد کم کربن
 • الکترود دارای مفتول از جنس نیکل
 • الکترود دارای مفتول از جنس آلومینیوم
 • الکترود دارای مفتول فولاد زنگ نزن

پوشش فلاسک دور مفتول الکترود ها هم با یکدیگر متفاوت است که تقسیم بندی زیر را شامل می شود:

 • الکترود رتیلی
 • الکترود سلولوزی
 • الکترود جوشکاری رتیلی با پودر آهن
 • الکترود جوشکاری با پوشش قلیایی

نکته مهم دیگری که در مورد الکترود ها وجود دارد تفاوت ضخامت پوشش شان است که به چهار دسته خیلی ضخیم، ضخیم، متوسط و نازک تقسیم می شود.

میزان ضخامت الکترود جوشکاری و میزان آمپر

در بیشتر موارد به این صورت است که هر چقدر قطعه مورد نظر ضخامت بیشتری داشته باشد، ضخامت الکترود و هم چنین آمپر و جریان را هم بیشتر در نظر می گیرند.

یک تقسیم بندی دیگر وجود دارد که الکترودها را از حیث ساخت شان دسته بندی می کنند که عبارتست از:

 • الکترود انجماد سریع
 • الکترود انجماد پر شده
 • الکترود چسبان سریع
 • الکترود کم هیدروژن

قیمت الکترود جوشکاری

الکترود ها در نمونه های مختلف و هم چنین برند های گوناگونی به بازار عرضه می شوند. این الکترود ها از آلیاژ های مختلف و دارای سایز های متنوع می باشند و مطابق با استاندارد هایی مانند E6013 ،E6010 و E7018 هستند. شرایط پرداخت و مشخصات فنی محصولات و شرکت سازنده آن ها همگی عواملی تاثیر گذار بر قیمت هستند. حتما پیش از خرید نمونه های مختلف را چه از طریق بازار مجازی و چه فروشندگان حقیقی بررسی کنید و باید این کار با نظر کارشناسان باشد.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون