دسته بندی ها

باسکول

جستجوی باسکول نتیجه ای نداشت.

راهنمای خرید و انتخاب انواع مدل های باسکول

باسکول یا ترازوی برقی مجموعه ای از انواع ترازوها برای وزن کردن وسایل حجیم و فله ای است. این مجموعه از ترازوها توسط شرکت سازنده باسکول بر روی یک سطح بتنی نصب می شود. هر دستگاه دارای یک صفحه نمایش الکترونیکی یا دیجیتال است که نشان دهنده وزن وسیله توزین شده است. از باسکول عمدتا برای وزن کردن وسایل بزرگ مانند بار کامیون ها یا واگن های ریلی به منظور جا به جایی کالا از طریق وسائل نقلیه استفاده می شود. باسکول دقیق و قابل اعتماد به صاحبان صنایع در ارائه آمار دقیق کمک می کند تا بتوانند ورودی و خروجی کالاها را کاملا کنترل کنند. 

ادامه مطلب

یکپارچگی ساختاری دستگاه یکی از مهم ترین موادی است که در هنگام خرید این محصول باید به آن توجه ویژه شود. یک باسکول ناموفق می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی شود که تنها با تعویض و جا به جایی آن با مدل دیگری قابل حل باشد. هر تولید کننده باسکول در فرآیند طراحی مواردی را مد نظر قرار می دهد تا آن را از سایر محصولات موجود در بازار متمایز کند.

قدرت باسکول

یکی از بهترین روش‌ های سنجش قدرت دستگاه و توانایی آن برای تحمل کالاهای سنگین در حجم ترافیک بالای کاری طراحی باسکول و محتوای فولاد آن است. در هنگام خرید دستگاه بهتر است از تامین کننده خود در مورد محتوای فولاد تولیدی هر شرکت سوالاتی بپرسید تا بتوانید به دقت میزان قدرت باسکول در راستای پاسخ گویی به نیازهای خودتان را برآورد کنید.

دو اصطلاح شناخته شده صنعتی مرتبط با ظرفیت دستگاه و رتبه بندی مقیاس بارگذاری وسایل نقلیه به نام های ظرفیت بار متمرکز (CLC) و محور دوگانه پشت سرهم (DTA) در انتخاب دستگاه باید لحاظ شود. این رتبه بندی حداکثر بار وزنی که باسکول میتواند به کمک گروهی از محورهای دوگانه با یک خط میانی پشتبانی کند، را مشخص می کند.

انواع باسکول

ترازوهای وزنی بزرگ یا همان قپان انواع مختلفی دارند که برخی از آنان را در ادامه مطلب معرفی خواهیم کرد.

باسکول فروشگاهی

عمدتا این نوع ترازو در فروشگاه ها و مغازه ها مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جایی که کالاهای مصرفی در فروشگاه ها اغلب در ظرفیت پایین و حجم کم لازم است توزین شوند، این نوع از ترازوها اغلب دقت پایینی دارند و اغلب قابلیت تحمل وزن تا 500 کیلوگرم را دارا هستند. هم چنین به کمک این نوع دستگاه می توانید انواع فاکتورهای خرید و فروش را به صورت دوره های روزانه، هفتگی یا ماهانه صادر کنید. این نوع ترازوهای فروشگاهی با انواع نرم افزارهای کاربردی بر حسب نیاز کاربران سازگاری دارند.

باسکول صنعتی

این محصول به طور گسترده در کارخانه ها و کارگاه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. بر حسب نوع استفاده، کاربری و محیط صنعتی لازم است بدنه نوع صنعتی از فلزهای مقاوم ساخته شود و پایداری آن در برابر فشار و ضربه در حد بالایی باشد. این دستگاه ها باید ظاهری کاملا مقاوم و مستحکم داشته باشند تا پاسخگوی توزین کردن کالاهای صنعتی با وزن سنگین در محیط باشند.

باسکول آویز

باسکول جرثقیل یا باسکول سقفی نام دیگر این دستگاه است که برای توزین کردن اجسام و محصولات از قسمت زیرین مورد استفاده قرار می گیرد. برای وزن کردن کالاها در قسمتی بالاتر از سطح زمین قرار می گیرد. اغلب به کمک قلاب های محکم این دستگاه را به سقف آویزان می کنند. از این دستگاه به طور عمده در فروشگاه های پروتئینی و قصابی ها استفاده می شود. این مدل از قپان ها در انواع ظرفیت در بازار موجود است. انواع جدید این مدل دارای صفحه نمایش های دیجیتال هستند.

باسکول جاده ای

در صورتی که بخواهید وزن بار انواع خودروهای سنگین مانند کامیون ها، تریلرها، خاورها و واگن های باربری را محاسبه کنید، باید از دستگاه های بزرگ و صنعتی بهره بگیرد. دستگاه جاده ای ساختار محکم تر و پیچیده تری نسبت به باسکول صنعتی دارد و بسیار دقیق عمل می کند. برای توزین کردن وسائل نقلیه با حجم 5 تا 200 تن از این دستگاه استفاده می شود. در واقع ماشین سنگین بر روی دستگاه می رود و وزن آن توسط دستگاه محاسبه می شود. اغلب این دستگاه در مدل های نیسان کش (5 تن)، خاورکش (10 تن)، کامیون کش (50 تن)، تریلی کش (60 تن)، کمر شکن (80 و 100 تن) موجود است.

باسکول کفه ای

از سیستم توزین وزن کفه ای به طور خاص در تولیدی ها، انبار ها، میوه فروشی، صنایع نساجی، کشاورزی، مواد شیمیایی و دارویی استفاده می شود که بسته به نوع ساخت دقت آن ها بین 200 تا 2000 گرم است. این دستگاه دارای یک کفه و بدنه فلزی با ساختار صنعتی مقاوم است که به کمک 4 عدد لودسل وزن اجسام را به دقت اندازه گیری می کند. هم چنین یک عدد نمایشگر دیجیتال برای نشان دادن وزن اجسام بر روی آن تعبیه شده است.

باسکولت

در صورتی که لازم باشد، اجسام و کالاها با دقت بسیار بالایی توزین شوند از دستگاه های باسکولت استفاده می شود. این مدل مجهز به سیستم های دیجیتالی فوق پیشرفته است و به راحتی می توان وزن اجسام سنگین را به کمک آن محاسبه کرد. روکش های صفحه ای و ساختار فلزی دستگاه های این مدل از جنس فولاد ضد زنگ ساخته شده است. از طریق یک نمایشگر الکترونیکی وزن محاسبه شده بر حسب واحدهای سنجش وزن مد نظر مشتری نمایش داده می شود. از این مدل به طور خاص  در کارگاه های تولیدی، واحدهای کشاورزی، عمده فروشی ها، انبارهای محصول، صنایع نساجی، سیم و کابل، صنایع شیمایی و دارویی، صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

نوع کاربری هر دستگاه، کیفیت، عملکرد، قابلیت و دقت ترازو از جمله عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت دستگاه های سنجش وزن است. طبیعی است که هر چه قدر حساسیت و کیفیت قطعات به کار رفته در ساخت این محصول بالاتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت. از آن جایی که امکان بروز خطا در دستگاه های باسکول دیجیتال بسیار پایین است، استفاده از منجر به افزایش کارآمدی و سودمندی کارگاه و کارخانه های صنعتی می شود.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون