دسته بندی ها

رادیاتور دکوراتیو | رادیاتور قرنیزی

فروشندگان و مجریان رادیاتور دکوراتیو و تزئینی

 • رادیاتورهای لوکس آنیت محصول مشترک ایتالیا و ایران
  آدرس: سهروردی
 • لوکس مارت، فروش آنلاین کالای منزل لوکس و مدرن
  آدرس: میدان فردوسی
 • تولید رادیاتور دکوراتیو
  آدرس: پاسداران
 • اجرا و نظارت و طراحی کلیه امور مربوط به تأسیسات مکانیکی؛برق؛اتش نشانی گاز ساختمانهاو برجهای مسکونی و تجاری؛هوشمند سازی (BMS) واردات و نصب کلیه دستگاههای مربوط به تأسیسات حرارت مرکزی و تبرید
  آدرس: بلوار مدرس

راهنمای خرید, بررسی و انتخاب انواع مدل رادیاتور دکوراتیو

رادیاتورها جزو وسایل گرمایشی کم دردسری هستند که در بسیاری از خانه‌های ایرانی یافت می‌شود. قطعا چسبیدن به یک رادیاتور در سرمای زمستان یکی از خاطره‌های نوستالژیک برای همه ماست. اما با گذشت زمان و تغییر معماری داخلی خانه‌ها استفاده از آن‌ها کمتر دیده می‌شد چون کمی طراحی را سخت می‌کرد. ظاهر و محل قرارگیری آن‌ها باعث دشوار شدن استفاده از آن‌ها می‌شد از این رو امروزه این وسیله گرمایشی ظاهری شیک و مدرن پیدا کرده است که به نام رادیاتور دکوراتیو یافت می‌شوند و مورد توجه بسیاری از مهندسین و طراحان داخلی قرار گرفته است.

ادامه مطلب

رادیاتور دکوراتیو در کنار گرمایشی که دارند، ظاهری مناسب و موثر در طراحی داخلی خانه نیز دارند از این رو موجب به ‌هم ریختگی و نا متقارنی نخواهند شد.

رادیاتور دکوراتیو با طرح‌ها و جنس‌های متفاوتی ساخته می‌شوند، مهمترین مزیت این نوع رادیاتورها امکان سفارشی سازی آن است از این رو با در نظر گرفتن المان‌های طراحی داخلی خانه می‌توانید طرح و جنس مدنظرتان را انتخاب کنید و اقدام به سفارش و خرید کنید.

رادیاتور دکوراتیو را می‌توان با استفاده از برق یا آب گرم اجرا کرد. طراحی و اجرای این رادیاتورها کار سختی نیست و در صورتی که موقیعت ساختمان به گونه‌ای باشد که دسترسی مناسبی به آب ندارند می‌توان به صورت برقی از آن استفاده کرد. مصرف برق رادیاتور دکوراتیو خیلی زیاد نیست و با انرژی کمی گرمای لازم را فراهم می‌آورند.

مدل آبی این رادیاتورها به کمک پکیج یا موتور خانه اجرا می‌شود و گرمای بی ‌نظیری را تولید می‌کنند.

رادیاتور دکوراتیو چیست؟

رادیاتور دکوراتیو رادیاتوری است که علاوه بر فراهم کردن گرمایش فضای داخلی ساختمان، به جنبه زیبایی و نقش دکوراتیو آن نیز توجه شده است. به طور کلی رادیاتور وسیله فلز یا نیمه فلزی است که گرمای منبع تامین کننده که درون آن قرار دارد را به محیط منتقل می‌کند. با اینکه مس بهترین رسانا برای انتقال دماست اما چون گرانقیمت است، برای تولید رادیاتورهای فلزی به جای بهره‌گیری از آن، بیشتر از آلومینیوم استفاده می‌شود. دلیل  استقبال بیشتر در به کارگیری آلومینیوم نسبت به مس این است که بازده حرارتی آلومینیوم قابل قبول است، به علاوه این فلز دچار زنگ‌زدگی هم نمی‌شود. از نظر رسانایی گرما چهارمین فلز رسانا است. بعد از طلا، نقره و مس بهترین رسانا به شمار می‌رود. به طور کلی دو روش برای تولید رادیاتور وجود دارد. روش دایکست و روش اکستروژن.

رادیاتور در انواع مختلفی در بازار موجود است. از آن جمله به رادیاتورهای قرنیزی، فولادی، آلومینیومی، انواع رادیاتور دکوراتیو (دکورال) حوله خشک‌کن، حوله خشک‌کن شیشه‌ای و شیشه‌ای می‌توان اشاره کرد. در ادامه برای معرفی این محصولات به شرح مختصری از هر یک خواهیم پرداخت.

رادیاتور قرنیزی

 این نوع رادیاتور که مانند انواع دیگر، همان نقش گرمایش فضا را به عهده دارد. همانطور که از نامش پیداست به جای قرنیز در محل در نظر گرفته برای قرنیز، با قابلیت تنوع در رنگ نصب می‌شود. جز اشکال نوین رادیاتور است. چون گرما به سمت بالا متساعد می‌شود و قرنیز نزدیک‌ترین نقطه به کف اتاق است در نتیجه ارتفاع و حجم بیشتری را گرم کرده و به نظر می‌رسد، کارایی مطلوبی دارد.

رادیاتور دکوراتیو یا دکورال

 در گذشته از رادیاتور تنها در نقش تامین گرمایش فضا و با اشکال کلاسیک استفاده می‌شد. امروزه با پیشرفت صنایع مرتبط با محصولات ساختمانی و ارتقا مداوم در زمینه طراحی صنعتی، انواع جدیدی از رادیاتور به بازار عرضه شده‌اند که علاوه بر تامین گرما برای سازه، با ایفای نقش دکوراتیو، منظره چشم نوازی هم به وجود آورده‌اند. با هدف ایجاد هماهنگی، هارمونی و زیباسازی هر چه بیشتر و بهتر فضای داخلی سازه و ایجاد جلوه‌های بصری و جذابیت برای بیننده از این نوع از رادیاتورهای نوین در صنعت ساختمان استفاده می‌شود. رادیاتورهای دکوراتیو امروزه خود در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی در بازار موجودند. از انواع موجود در بازار از رادیاتور دکوراتیو آینه‌ای، رادیاتور دکوراتیو  بلند، رادیاتور دکوراتیو سنگی، رادیاتور دکوراتیو شبح و رادیاتورهای دکوراتیو Lego style و Pretty می‌توان نام برد. البته رادیاتورهای شیشه‌ای و انواع حوله خشک‌کن نیز در رده رادیاتورهای دکوراتیو قرار می‌گیرند.

رادیاتور دکوراتیو آینه‌ای

 انتخاب مناسبی برای افرادی است که با محدودیت فضا مواجه هستند و تمایل دارند تا با پوشاندن دیوارها با آینه فضا را بزرگتر جلوه دهند، در ضمن برای تعبیه وسایل گرمایشی هم محدودیت دارند. با استفاده از این محصول، هم گرمایش تامین می‌شود هم اینکه آینه در فضای داخلی به کارمی‌رود. سطح بیرونی رادیاتور یک آینه معمولا عمودی است که روی متریال فلزی نصب می‌شود.

رادیاتور دکوراتیو بلند

 این نوع از محصولات ظاهری شبیه ستون دارند. برای اجرای این نوع رادیاتور فضاهای باز و بزرگ توصیه می‌شود. در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع و متفاوت قابل اجرا هستند.

رادیاتور دکوراتیو شبح

 اجرای یک طرح آینه‌ای شبح مانند روی بدنه استیل ظاهری منحصر به فرد برای این نوع از رادیاتور دکوراتیو فراهم کرده است.

رادیاتورهای دکوراتیو Lego style

 ظاهر آن‌ها دقیقا مشابه قطعات لگو اسباب بازی است. بنابراین طرح دلخواه و جذابی با کمک ترکیب قرار گرفتن قطعات رادیاتور قابل اجراست. از این نوع محصول بیشتر در اتاق کودکان و یا برخی فضاهای کاری خاص می‌توان استفاده کرد.

رادیاتورهای دکوراتیو Pretty

 شاید خاصترین نوع رادیاتور است. متریال تشکیل دهنده آن ترکیبی زیبا و کم یاب از آلومینیوم، بتن سبک و رزین‌های شیشه‌ای است که همه در کنار هم ضمن دارا بودن هماهنگی و یکپارچگی در ساختار مربوطه، طرحی نوین و زیبا خلق کرده‌اند. این طرح برای سالن پذیرایی و سازه‌های لوکس توصیه می‌شود.

رادیاتور حوله خشک‌کن

 با شکل کلی مستطیلی با لوله‌های افقی موازی طراحی شده‌اند. روی این لوله‌‌‌‌های افقی حوله و البسه را می‌توان خشک کرد. منبع گرمایی برای این نوع رادیاتورها انرژی برق یا آب گرم موتورخانه مرکزی شوفاژ است.

حوله خشک‌کن شیشه‌ای

 همانند حوله خشک‌کن‌های معمولی هستند با همان کاربرد، عملکرد و مکانیسم گرمایشی. تنها تفاوت آن‌ها این است که در این نوع از محصولات از جنس شیشه‌ای شفاف استفاده شده است. محل مناسب برای به کارگیری این نوع از رادیاتورها معمولا در آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام ساختمان است.

از نمونه‌های جدید رادیاتورهای دکوارتیو عرضه شده به بازار هستند. ظاهر آن‌ها شبیه قاب عکس است. اما عملکرد و نحوه گرمایش آن‌ها مثل رادیاتورهای معمولی است. طرح‌ها و نقش‌های متنوعی روی این قاب شیشه‌ای قابل اجرا هستند. از نظر دکوراسیون داخلی جز گزینه‌های پرطرفدار است. از طرفی متریال شیشه با ضریب انعکاس گرمای زیاد، باعث شده تا راندمان این نوع رادیاتور مطلوب ارزیابی شود. رادیاتورهای شیشه‌ای به صورت یک لایه و دو لایه قابل تولیدند. این رادیاتورهای شیشه‌ای خود در انواع کوچک، متوسط و بزرگ به بازار عرضه شده‌اند. در کنار همه این محاسن ذکر یک نکته در مورد رادیاتورهای شیشه‌ا‌‌‌ی با منبع برقی ضروری است. میدان الکترومغناطیسی حاصل از این رادیاتورها در صورتی که به مقدار زیاد و روشن ماندن به مدت متوالی باشد، اثر منفی بر سلامتی دارد. قبل از تهیه این نوع از محصولات از سازنده در مورد این مطلب پرس و جو کنید.

در انتخاب هر یک از انواع رادیاتور دکوراتیو علاوه بر سلیقه مشتری توصیه می‌شود، مقدار اتلاف انرژی گرمایی رادیاتور محاسبه شود. این محاسبه توسط افراد متخصص انجام می‌شود. این فاکتور به انتخابی مناسب و کارآمد برای این محصولات متنوع و گسترده موجود در بازار کمک می‌کند.

مزایای استفاده از رادیاتور دکورال

 • تنوع طرح
 • تنوع جنس
 • سازگاری با طراحی داخلی خانه
 • اشغال فضای محدود شده
 • عدم وجود محدودیت برای استفاده از آن در قسمت‌های مختلف
 • تولید گرمای مناسب
 • ضخامت کم
 • تعویض راحت
 • قابلیت جابه‌جایی
 • سازگار با لوله کشی ایرانی
 • مخفی بودن شیرها

معایب استفاده از رادیاتور دکورال

 • در برخی از مدل‌ها نصب راحت نیست و احتمال شکستن رادیاتورها وجود دارد.
 • این رادیاتورها تحت تاثیر فرآیندهای خورنده قرار می‌گیرند و ممکن است زنگ بزنند.
 • چکه آب نیز یکی دیگر از معایب رادیاتورهاست که به کمک یک کاهش دهنده فشار می‌توان احتمال ایجاد این مشکل را تا حدی کم کرد.
 • از نظر هزینه نیز نسبت به مدل‌های قدیمی گران‌تر هستند.

رادیاتور دکوراتیو شیشه‌ای

در این مدل از سیستم گرمایشی از یک تصویر شیشه‌ای استفاده می‌شود. یعنی یک شیشه روی دیوار ساختمان نصب می‌شود و محدودیتی از نظر ارتفاع برای اجرای کار نداریم. این نوع رادیاتور فضای کمی می‌گیرد و تصویر آن توسط مشتری انتخاب می‌شود، رنگ آمیزی این پانل‌ها غیر سمی بوده و به صورت کاملا اتوماتیک انجام می‌شود.

طراحی رادیاتور دکوراتیو شیشه‌ای ایمن است و لازم نیست نگران تیزی شیشه کار باشید. همانند دیگر رادیاتورهای دکوراتیو طبق استانداردهای لازم ساخته می‌شود و هماهنگی لازم با دیگر سیستم‌های گرمایشی را دارد.

برای تمیز کردن رادیاتورهای شیشه‌ای کافیست مقداری پاک کننده روی آن اسپری کنید و با یک حوله نرم روی آن بکشید. یکی دیگر از مزیت‌های این رادیاتور هزینه نصب کم آن است چون کار زیادی برای انجام وجود ندارد.

رادیاتورهای شیشه‌ای در کنار مزایایی که دارند معایبی نیز دارند، یکی از معایب هزینه بالای خرید شیشه سفارشی است. این شیشه‌های سفارشی با توجه به اندازه و طرح انتخابی ممکن است قیمت بسیار بالایی داشته باشد. علاوه بر این دمای این گونه رادیاتورها قابل کنترل نیست و در کارخانه با تنظیمات پیش فرض مشخص می‌شود. دقت کنید که شیشه‌های رادیاتور را از نمایندگی قابل اطمینانی خریداری کنید تا گارانتی و ضمانت لازم را داشته باشد و در صورت شکستن یا سایر معایب بتوانید آن را بر طرف کنید.

رادیاتور دکوراتیو سنگی

 معمولا ترکیب رویه‌ای از جنس سنگ تراورتن با فلزات آلومینیوم و استیل است. این ترکیب ویژه ظرفیت بالایی برای انتقال گرما دارد. در حمام و سرویس‌های بهداشتی قابل نصب است. ظاهری خاص، جذاب و لاکچری دارد. سنگ مورد استفاده در این نوع رادیاتور تراورتن است از این رو گرما به صورت یکپارچه بر روی سطح آن پخش می‌شود. رادیاتور سنگی به عنوان جا حوله‌ای نیز استفاده می‌شود و انرژی کمتری نیز مصرف می‌کند. این مدل نسبت به مدل شیشه‌ای تنوع کمتری دارد اما مقاومت بیشتری نیز دارد. تمیز کردن سطح آن کار راحتی است که به کمک یک اسپری پاک کننده یا آب و یک حوله نرم می‌توانید این کار را انجام دهید.

رادیاتور دکوراتیو استیل

رادیاتورهای استیل از نظر مقاومت گزینه بهتری برای انتخاب هستند. از این رو می‌توان از آن در مکان‌های عمومی استفاده کرد مخصوصا در مکان‌هایی که رطوبت زیادی دارند بهتر است از این نوع رادیاتور استفاده شود.

از نظر ظاهری نیز زیبایی و ظرافت خاص خود را دارند. شیرآلات و لوازم جانبی استیل نیز به نوبه خود باعث شیک تر شدن رادیاتورها می‌شوند.

تعداد پره‌های رادیاتور دکوراتیو استیل بر اساس میزان گرمای مورد نیاز مشخص می‌شود، یعنی هر چه تعداد پره بیشتر باشد گرمای بیشتری نیز تولید می‌شود.

همچنین این نوع رادیاتور برای استفاده در حمام به عنوان حوله خشک نیز مناسب است به دلیل اینکه مقاومت آن در رطوبت خوب است و نظافت آسانی دارد.

رادیاتور دکوراتیو آلومینیومی

رادیاتورهای آلومینیومی یکی از با کیفیت ترین رادیاتورهای موجود در بازار است که قابلیت تحمل فشار بالایی دارد و گرما را به صورت یکنواخت در فضا پخش میشود. این رادیاتورها نیز با سیستم لوله کشی ایران سازگاری دارند و باعث صرفه جویی در هزینه و مصرف انرژی می‌شوند. البته نا گفته نماند که قیمت این جنس ارزان نیست و هزینه بر خواهد بود.

رادیاتورهای آلومینیومی برای تولید حرارت به میزان آب کمتری نیاز دارد و با توجه به وزن سبکی که دارند جابه‌جایی راحتی نیز خواهند داشت.

جنس آلومینیومی آن‌ها در برابر خوردگی، زنگ و رسوب مقاوم است در نتیجه این نوع رادیاتور ماندگاری زیادی دارد و تا چندین سال کار خواهد کرد.

از نظر طراحی نیز دارای تنوع هستند و با مدل‌های قدیمی کاملا متفاوت هستند.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون