دسته بندی ها

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه دکوراسیون داخلی

سبک سازی با بتن سبک

logo
Sakhtemoon
سبک سازی با بتن سبک

فوم بتن پوششی جدید است که مصارف مختلفی در ساختمان دارد، به علت خواص فیزیکی منحصر به فردش، بتنی سبک و عایقی با مقاومت لازم و کیفیت مطلوب ارائه می دهد.


این پوشش از ترکیب سیمان، ماسه بادی (ماسه نرم)، آب و فوم ( ماده شیمیایی تولید کننده کف ) تشکیل شده است. ماده کف زا در ضمن اختلاط با آب در دستگاه مخصوص، با سرعت زیادی، حباب های هوا را تولید و تثبیت نموده و کف حاصل که کاملا پایدار می باشد در ضمن اختلاط با ملات سیمان و ماسه بادی در دستگاه مخلوط کن ویژه، خمیری روان تشکیل می دهد که به صورت درجا در قالب های فلزی یا پلاستیکی قابل استفاده می باشد. این خمیر نهایتا بعد از خشک شدن با توجه به درصد سیمان و ماسه بادی، دارای وزن فضایی از 300 الی 1600 کیلو گرم در متر مربع خواهد بود.

ویژگیهای عمده فوم بتن 
1-عامل اقتصادی : وزن سبک با مقاومت مطلوب از خواص فوم بتن هاست. در نتیجه استفاده از فوم بتن, وزن اسکلت فلزی و دیوار ها و سقف کاهش یافته و ضمنا باعث کاهش مخارج فونداسیون و پی در ساختمان می گردد که همه ی این در مقاوم سازی ساختمان در مقابل زلزله نقش مهمی را ایفا می کند.

۲- سهولت در حمل و نقل و نصب قطعات پیش ساخته : حمل و نقل قطعات پیش ساخته ای که با فوم بتن ساخته شده اند هزینه کمتری را نسبت به قطعات بتنی در بردارد و نصب قطعات به علت سبکی آن ها بسیار ساده تر است، هر گونه نازک کاری به راحتی روی پوشش فوم بتن قابلیت اجرا دارد و ضمنا این قطعات چسبندگی قابل توجهی با سیمان و گچ دارند.

۳- خواص فوق العاده عایق بودن در مقابل گرما, سرما و صدا : فوم بتن به علت پایین بودن وزن مخصوص آن عایق خوبی در برابر گرما, سرما و صدا محسوب می شود. ضریب انتقال حرارتی فوم بتن بین 65 0/0 تا 435/0می باشد،   ضریب هدایت حرارتی یتن معمولی بین 3/1 تا 7/1 می باشد. بنابراین یکی از مزایای استفاده از فوم بتن را می توان عایق بودن و صرفه جویی در استفاده از وسایل گرمازا و سرمازا در نظر گرفت.

۴- خصوصیات عالی در مقابل یخ زدگی و فرسایش ناشی از آن و مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و آب : نظر به اینکه فوم بتن در قشرهای سطحی تخلخل بسیاری دارد، در نتیجه درزهای کمتری در سطح ایجاد خواهد شد و اگر پوشش فوم بتن با ضخامت کافی مورد استفاده قرار گیرد، در مقابل خطر نفوذ باران و رطوبت، مقاومت مطلوبی خواهد داشت.

۵- مقاومت فوق العاده در مقابل آتش : مقاومت فوم بتن در مقابل آتش بسار زیاد است. قطعه ای از نوع فوم بتن با وزن فضایی 700 الی 800 کیلو گرم در متر مکعب که حداقل 8 سانتی متر ضخامت دارد، به راحتی تا 1270 درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند و اصولا در وزن های پایین غیر قابل احتراق است.

۶- قابل برش بودن : به دلیل قابلیت برش با اره نجاری و میخ پذیر بودن آن، به راحتی کارهای سیم کشی و نصب لوازم برقی و تاسیسات قابل اجرا خواهد بود.

کاربرد فوم بتن در ساختمان 
۱- شیب بندی پشت بام : با صرفه ترین و محکم ترین مصالح سبکی که می توان از آن برای پوشش شیب بندی استفاده کرد فوم بتن است. به این دلیل که با دستگاه مخصوص و به صورت بتن یکپارچه در محل قابل تهیه و استفاده است می توان مستقیما روی آن را عایق بندی یا ایزولاسیون نمود.

۲- کف بندی طبقات : این محصول به دلیل سبکی و سادگی، می تواند برای کف تمامی طبقات، محوطه و بالکن استفاده شود و بلافاصله بعد از اجرا کلیه عملیات بعدی روی آن قابل انجام است.
۳- بلوک های غیر بار بر سبک : این نوع بلوک ها علاوه بر اینکه مانع سنگین شدن ساختمان می شوند، عملیات حمل و نصب آن ها هم خیلی سریع انجام می پذیرد. این بلوک ها دارای وزن فضایی بین 800 الی 1100 کیلو گرم می باشند.

۴- پانل های جدا کننده یکپارچه و نرده های حصاری جهت محوطه و کاربری در موارد خاص : جهت ساخت دیوارهای فضاهای خاص مانند سردخانه ها، گرم خانه ها و سالن های ضد صدا می توان در محل با قالب بندی، فوم بتن را به صورت یک پارچه عمودی ریخت. ضمنا به دلیل عایق بودن در برابر صدا برای موتورخانه ها و اتاق های آکوستیک مورد استفاده فراوانی دارد.

نقش فوم بتن در عایق بندی حرارتی ساختمان

با توجه به تحقیقات بسیاری که در سطح دنیا در جهت عایق بندی جداره های ساختمان صورت گرفته، محققان به این باور دست پیدا کرده اند که موثرترین راه استفاده از مصالح مرغوب ساختمانی در جداره های خارجی  است و با توجه به استانداردهای مختلف ساختمانی، بلوک های بتن سبک هوادار (بلوک های فوم بتن) و سیستم های ساندویچی فوم بتن, اغلب استانداردها را در خود جمع و در عین حال عایق بندی حرارتی ساختمان را عملی می سازند.  فوم بتن به صورت قطعات پیش ساخته در کلیه جدارهای خارجی ساختمان (دیوار, سقف, کف) قابل اجرا بوده و با رعایت دانسیته و ضریب انتقال حرارتی مورد نظر ضخامت لازم پیش بینی شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

تهیه و تدوین توسط تحریریه ساختمون
ارسال دیدگاه یا سوال در مورد این مطلب
 
 
 
 
امتیاز از ۰ رای